Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach (UPJŠ) a Univerzita Komenského v Bratislave (UK) uzavreli s Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky (MŠVVaŠ SR) Memorandum o porozumení a spolupráci pri realizácii Programu informatizácie školstva do roku 2030 a Národnej stratégie digitálnych zručností Slovenskej republiky. Memorandum 14. júla 2023 podpísali minister školstva Mgr. Daniel Bútora, rektor UPJŠ prof. RNDr. Pavol Sovák, CSc. a rektor UK prof. JUDr. Marek Števček, DrSc.
Program informatizácie školstva do roku 2030 definuje požiadavky na transformáciu vzdelávania v súlade s digitálnou transformáciou spoločnosti, klimatickými a ďalšími zmenami v spoločnosti, ktoré zásadným spôsobom menia jej smerovanie a potreby. „Škola digitálnej excelencie“ aktívne rozvíja digitálne kompetencie žiakov a učiteľov, vedie k efektívnemu využívaniu digitálnych technológií v komunikácii s komunitou aktérov vzdelávania, vo vyučovacom procese a v aktívnom poznávaní žiakov. Rozvíjanie digitálnej gramotnosti, bádateľských schopností a informatického myslenia ako integrálna súčasť všetkých predmetov a odborov na jednotlivých stupňoch vzdelávania bude zaistená odbornou a metodickou podporou učiteľov. Je dôležité, aby obsah, podpora a koordinácia digitálnej transformácie vzdelávania bola prepojená s výskumom profesionálneho tímu expertov pôsobiacich na akademických pracoviskách dlhodobo zameraných na danú oblasť. Cieľom Memoranda v prepojení na Program informatizácie školstva do roku 2030 a na Národnú stratégiu digitálnych zručností Slovenskej republiky je spolupráca Signatárov Memoranda na vytvorení a rozvoji trvalo udržateľného systému podpory digitálnej transformácie vzdelávania v regionálnom školstve založenej na iniciatívnom a neziskovom partnerstve, na princípoch vzájomnej výhodnosti pre jeho Signátorov, celospoločenskej užitočnosti a dodržiavaní etických zásad. Za týmto účelom bude zriadené Národné centrum pre digitálnu transformáciu vzdelávania (NCDTV) s dvoma pracoviskami – v Košiciach pod vedením UPJŠ a v Bratislave pod vedením UK – so zapojením expertov z partnerských slovenských vysokých škôl a priamo riadených organizácií MŠVVaŠ SR.
NCDTV bude zriadené ako rozvojový výskumno-vzdelávací projekt koordinovaný Správnou radou zloženej zo zástupcov vysokých škôl a ministerstva školstva. Personálne zázemia vytvoria špičkoví pedagogickí zamestnanci a výskumní pracovníci, pod dohľadom ktorých sa budú plniť úlohy vyplývajúce z Programu informatizácie školstva, medzi ktoré patria realizácia edukačného výskumu, príprava metodických materiálov, popularizácia digitálnej transformácie smerom k odbornej i širokej verejnosti, vzdelávania a metodická podpora školských digitálnych koordinátorov, adaptácia referenčného rámca EÚ pre hodnotenie digitálnych zručností pedagógov DigCompEdu do vzdelávania a mnohé ďalšie. Administratívne sídlo NCDTV bude na UPJŠ.