Prejsť na obsah

Nízkoteplotné nanolaboratórium magnetických vlastností materiálov

1minút, 50sekúnd

Osoba zodpovedná za laboratórium, kontakt, financovanie

RNDr. Zuzana Vargaeštoková, PhD., pribulov@saske.sk, tel. +421 55 7922303
Laboratórium vzniklo v rámci riešenia projektu Štrukturálnych fondov – Výskumné centrum progresívnych materiálov a technológií pre súčasné a budúce aplikácie „PROMATECH“.
 

Umiestnenie laboratória

Laboratórium je umiestnené v priestoroch Ústavu fyzikálnych vied Prírodovedeckej fakulty UPJŠ v Košiciach, Park Angelinum 9.
 

Experimentálne vybavenie laboratória

V laboratóriu je umiestnený Skenovací hallovský mikroskop (Scanning Hall probe microscope-SHPM) od spoločnosti attocube. Mikroskop predstavuje kombináciu lokálnej magnetometrie pomocou miniatúrneho hallovského senzora (vysoká citlivosť v magnetickom poli) a skenovacieho tunelového mikroskopu STM (vysoké priestorové rozlíšenie). Navádzanie senzora k povrchu vzorky je realizované pomocou STM, meranie lokálnej magnetizácie potom prebieha počas skenovania senzora v tesnej blízkosti povrchu vzorky (vzdialenosť senzora od vzorky je len niekoľko sto nanometrov). Pohyb vo všetkých troch smeroch zabezpečujú piezokryštály, ktoré vykonávajú hrubý aj jemný pohyb. Skenovanie je možné v rozsahu 30×30 μm2, hrubý posuv umožňuje pohyb v okne 5×5 mm2. Samotný hallovský senzor na snímanie magnetického poľa je vyrobený z polovodičovej GaAs heteroštruktúry. Priestorové rozlíšenie meraných magnetických charakteristík je dané veľkosťou senzora. K dispozícii sú senzory s hranou 2 μm pre vačšie a 400 nm pre veľmi jemné magnetické štruktúry. Mikroskop je umiestnený v kryomagnetickom systéme, ktorý pozostáva z 4He kryostatu s VTI vložkou a supravodivého magnetu. Najnižšia operačná teplota je 1.8 K a najvyššie magnetické pole je 7 T.
 

Výskumné možnosti

Mikroskop umožňuje neinvazívne mapovanie magnetických vlastností supravodičov a magnetických vzoriek s vysokým rozlíšením. Realizuje lokálne magnetické merania pri veľmi nízkych teplotách a vysokých poliach. Pomocou neho sa môžu zobrazovať rozloženia vírov a záchytných centier v pniktidoch, kuprátoch a iných supravodičoch, merať lokálne magnetické pole magnetických nanoštruktúr, študovať pamäťové médiá, magnetické domény a pod.
 

Fotogaléria


Študuj na UPJŠ