Osoba zodpovedná za laboratórium, kontakt, financovanie
Laboratórium prípravy práškových a lisovaných vzoriek Prírodovedeckej fakulty UPJŠ pod vedením RNDr. Jána Füzera, PhD. (jan.fuzer@upjs.sk) bolo vybudované v rámci riešenia projektov zo štrukturálnych fondov: nanoCEXmat I.- Centrum excelentnosti progresívnych materiálov s nano a submikrónovou štruktúrou” (EU ERDF European Regional Development Fund, Grant No. ITMS 2622012001) a MIKROMATEL – Progresívna technológia prípravy mikrokompozitívnych materiálov pre elektrotechniku. (EU ERDF European Regional Development Fund, Grant No. ITMS 26220220105).
Umiestnenie laboratória
Laboratórium prípravy práškových a lisovaných vzoriek je umiestnené v priestoroch Ústavu fyzikálnych vied Prírodovedeckej fakulty UPJŠ v Košiciach, Park Angelinum 9.
Experimentálne vybavenie laboratória
V Laboratóriu práškových a lisovaných vzoriek je umiestnený planetárny mlyn Retsch PM 100 s príslušenstvom v celkovej hodnote 14 900. €, guľový mlyn PULVERISETTE 0a glovebox na uchovávanie vzoriek.
Planetárny mlyn Retsch PM 100 slúži na prípravu práškových vzoriek kovov a zliatin mechanickým mletím a zlievaním.
Technická špecifikácia:
- veľkosť častíc vhodných na mletie < 10 mm
- konečná veľkosť častíc < 1 µm, pre mletie za mokra < 0.1 µm
- veľkosť nádoby 500ml
- otáčky 100 – 650 min-1
Guľový mlyn FRITSCH PULVERISETTE 0 slúži na prípravu práškových vzoriek kovov a zliatin mechanickým mletím a zlievaním s možnosťou mletia v kvapalnom dusíku.
Technická špecifikácia:
- veľkosť častíc vhodných na mletie < 5 mm
- max množstvo mletého materiálu: 10 ml
- veľkosť mlecej gule . 50-70 mm
- oscilácie mlecej gule: 3000-36000 pri amplitúde 1-3 mm
Výskumné možnosti
Výskumným zameraním Laboratória prípravy práškových a lisovaných vzoriek je príprava kovov a zliatin mechanickým mletím a zlievaním využitím dvoch typov mlynu.