Prezentácia projektu MHz Tomoscopy

ÚFV UPJŠ sa podieľa na projekte EIC Pathfinder MHz Tomoscopy ako partner zodpovedný WP2 a WP4 (zodpovedná osoba doc. Uličný) ako aj na WP5 projektu.

Zástupkyňa vedúceho zastupiteľského úradu Veľvyslanectva Talianska na Slovensku, pani Elisa Polsinelli,  sa 4. septembra v Bratislave zúčastnila na slávnostnej prezentácii projektu MHz – Tomoskopia, ktorý je financovaný z programu Horizont Európa, rámcového programu Európskej únie pre výskum a inovácie, a ktorého cieľom je realizácia vôbec prvého multiprojekčného röntgenového tomoskopického zariadenia so vzorkovacou frekvenciou schopnou pozorovať rýchle javy v 3D, ktoré bude k dispozícii na európskom XFEL v Hamburgu.

Projekt, ktorého vedúcim je Dr. Patrik Vagovič z CFEL/DESY v Hamburgu, zahŕňa spoluprácu výskumných inštitúcií so sídlom vo viacerých krajinách vrátane Talianska (partnerskými inštitúciami sú Univerzita vo Ferrare a Národný ústav jadrovej fyziky – INFN) a Slovenska (partnerskou inštitúciou je Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach), ako aj Nemecka, Spojeného kráľovstva a Japonska. Za taliansku stranu sa na podujatí zúčastnil Dr. Antonio Bonucci, vedúci úradu pre priemyselné styky a In kind contribution európskej výskumnej infraštruktúry XFEL, ktorý sa podieľa na priemyselnom využití inovatívneho systému a je súčasťou tímu odborníkov a výskumníkov inštitútu z viac ako 40 krajín. Taliansko je jednou z 12 krajín, ktoré prispievajú k prevádzke a rozvoju európskeho XFEL.

Počas podujatia boli predstavené početné možnosti vyplývajúce zo zavedenia nového zariadenia, a to tak vo vedeckej oblasti (najmä pre pokročilé štúdie v oblasti materiálových vied a biológie), ako aj v priemyselných odvetviach s najvyšším technologickým obsahom (ako je letecký priemysel, skladovanie energie a priemyselné procesy pre 2D materiály, napr. grafén), kde umožní vývoj mimoriadne inovatívnych a špičkových aplikácií.

Správy o prezentácii projektu boli uverejnené aj na stránkach talianskeho veľvyslanectva na Slovensku a talianskej tlačovej agentúry ANSA.