
Výskum v oblasti funkčnej genomiky je zameraný na štúdium fungálnych a bakteriálnych endofytov z genetického, metabolického a ekologického hľadiska, pričom sa zameriavame na biosyntetické dráhy prírodných bioaktívnych látok s významom pre farmaceutický priemysel. Kľúčové výskumné témy zahŕňajú identifikáciu biosyntetických génov, štúdium metabolických dráh a ich regulácie zohľadňujúc interakcie medzi rastlinným hostiteľom a mikroorganizmami. Výsledky nášho výskumu nájdu uplatnenie v oblasti biotechnológií (optimalizácia produkcie bioaktívnych látok, snaha objaviť nové potenciálne liečivá produkované endofytmi a zvýšiť ich tvorbu prostredníctvom metabolického inžinierstva). V súčasnosti je výskum zameraný na štúdium bioaktívnych antrachinónov, vrátane hypericínu s protinádorovými účinkami, produkovaných zástupcami rodu Hypericum a niektorými fungálnymi endofytmi. Pri štúdiu sú využívané experimentálne aj bioinformatické prístupy na úrovni genómu, epigenómu, transkriptómu a metabolómu.
ČLENOVIA TÍMU:
Priv.-Doz. Souvik Kusari, Dr. rer. nat.
prof. RNDr. Eva Čellárová, DrSc.
doc. RNDr. Katarína Bruňáková, PhD.
RNDr. Miroslava Bálintová, PhD.
RNDr. Linda Petijová, PhD.
RNDr. Jana Henzelyová, PhD.
RNDr. Ivana Ihnatová, PhD.
RNDr. Martina Matoušková, PhD.
Ing. Matúš Kučka, PhD.
Doktorandi:
Mgr. Martina Bajusová
Ing. Peter Magura
RNDr. Romana Mati
AKTUÁLNE RIEŠENÉ PROJEKTY:
VEGA 1/0546/22: Biosyntetické génové klastre antrachinónov: existuje analógia medzi endofytmi a ich hostiteľmi? (2022-2025, zodpovedný riešiteľ RNDr. Linda Petijová, PhD.)
KEGA 015UPJŠ-4/2024: Moderné trendy v genetickom vzdelávaní: implementácia OMICs prístupov (2024-2026, zodpovedný riešiteľ doc. RNDr. Katarína Bruňáková, PhD.)