Prejsť na obsah

Biológia kryptogamov a fytochémie

1minút, 22sekúnd

Naša pracovná skupina sa v oblasti kryptogamov venuje kultivácii siníc, rias, pečeňoviek a machov. Kultúry sú využívané na experimenty v stresovej fyziológii (napr. vplyv ťažkých kovov) alebo na testovanie alelochemických interakcií (aplikácia sekundárnych metabolitov lišajníkov na machy). Niektoré kultúry sú zároveň udržiavané aj v kontexte ochrany ohrozených druhov. V spolupráci s Viedenskou univerzitou k testovaným parametrom zahŕňame aj proteomickú analýzu.

Oblasť fytochémie u nás pozostáva z izolácie sekundárnych metabolitov vyššie spomenutých skupín, najmä sa však jedná o lišajníky. Izolácie sú realizované dominantne pomocou chromatografických metód. Výsledné izolované látky sú identifikované prostredníctvom NMR v spolupráci s pracoviskom NMR UPJŠ. Čisté látky ďalej testujeme vďaka rozsiahlym spoluprácam pre ich potenciálne biologické aktivity ako napríklad antibakteriálna, antiproliferačná, antioxidačná či UV protektívna aktivita.

AKTUÁLNE RIEŠENÉ PROJEKTY:
KEGA 2023; 009UPJŠ-4/2023; Inovácia a aktualizácia predmetu Biológia kryptogamov. Tvorba dvojjazyčných vysokoškolských textov pre skriptá a pracovný zošit (zodpovedný riešiteľ doc. RNDr. Michal Goga, PhD.)

VVGS PF; vvgs-2024-3099; Fykoremediácia ako potenciálna metóda pri čistení odpadových vôd. (zodpovedný riešiteľ Mgr. Martina Gavurová)


Študuj na UPJŠ