
Náš výskum sa zameriava na vplyv abiotických stresov (UV, ťažké kovy, sucho, chlad,..) a biotických stresov (požerový hmyz, hubové ochorenia) na rast a vývoj poľnohospodársky významných rastlín a ich fyziologické charakteristiky. Výsledky získavame kvalitatívnou a kvantitatívnou analýzou fenolových látok gradientovou HPLC, meraním parametrov oxidatívneho stresu (peroxidácia lipidov, obsah chlorofylu, ROS..). Taktiež využívame moderné molekulárne metódy na analýzu expresie kľúčových génov a regulačných faktorov podieľajúcich sa na stresovej odpovedi.
Okrem iného sa zameriavame na získanie poznatkov o funkcii sekundárnych metabolitov (flavonoidov a izoflavonoidov) pri interakcii rastlín s prostredím pomocou sledovania biosyntézy a akumulácie týchto látok vplyvom stresových faktorov. Sledujeme aktivitu vybraných génov zapojených do biosyntetických a signálnych cytokinínových dráh.
Sledujeme a testujeme bioaktivitu vybraných sekundárnych metabolitov na rôznych líniách rakovinových buniek, a mikroorganizmov za účelom rozšírenia poznatkov o vlastnostiach týchto látok a to jednak z hľadiska obranyschopnosti rastlín, ako aj o perspektíve ich využitia z hľadiska človeka.
AKTUÁLNE RIEŠENÉ PROJEKTY:
VEGA 1/0452/24 Flavonoidy a izoflavonoidy z hľadiska interakcie rastlín z čeľade Fabaceae s prostredím, a ich bioaktivity