Prejsť na obsah

Dizertačné práce

4minút, 11sekúnd

Prehľad aktuálne riešených dizertačných prác na našej katedre


Biologická cena prenosnej rezistencie na antibiotiká

  • vedúci: doc. RNDr. Peter Pristaš, CSc. (peter.pristas@upjs.sk)
  • anotácia: cieľom práce je identifikovať biologickú cenu prenosnej rezistencie na antibiotiká u baktérií a spoznať mechanizmy, ktorými sú mobilné génové elementy schopné túto cenu eliminovať.

Fyziologické a genetické mechanizmy adaptácie mikrobiálnych populácií na environmentálny stres

  • vedúci: doc. RNDr. Peter Pristaš, CSc. (peter.pristas@upjs.sk); konzultant: RNDr. Mária Piknová, PhD.
  • anotácia: Štúdium extrémnych prostredí v posledných rokoch viedlo k zaujímavým objavom, ktoré zmenili naše nazeranie na pôvod a vznik života na tejto Zemi, ale umožnilo aj biotechnologické využitie mikroorganizmov adaptovaných na tieto prostredia. Téma dizertačnej práce je primárne zameraná na štúdium mikrobiómu hypersalinných (slaných) prameňov na Slovensku a izoláciu, mikrobiologickú a genetickú charakterizáciu halofilných mikroorganizmov v týchto prostrediach s cieľom identifikovať nové druhy baktérií, charakterizovať ich genóm a fyziologické a molekulové adaptácie na extrémne prostredia. S cieľom pochopenia molekulových adaptácií vybraných extrémozýmov na vysokú salinitu budú tieto overexprimované v heterologických hostiteľoch a bude sa študovať molekulová dynamika a katalytická aktivita proteínov v závislosti na salinite prostredia.

Fyziologické a molekulové mechanizmy adaptácie u polyextrémotolerantných baktérií

  • vedúci: doc. RNDr. Peter Pristaš, CSc. (peter.pristas@upjs.sk)
  • anotácia: cieľom práce je štúdium je fyziologických a molekulových mechanizmov adaptácie na environmentálny stres u baktérií žijúcich v prostrediach s minimálne dvoma stresovými faktormi (pH, salinita, prítomnosť ťažkých kovov a antibiotík)

Biodiverzita drevoznehodnocujúcich húb ako zdroj nových biologicky aktívnych látok s potenciálnym využitím v antimikrobiálnej terapii

  • vedúci: doc. RNDr. Peter Pristaš, CSc. (peter.pristas@upjs.sk); konzultant: RNDr. Mária Piknová, PhD.
  • anotácia: nebývalý nárast rezistencie voči antibiotikám je vážnym medicínskym problémom dnešnej doby a nedávne analýzy naznačujú, že ochorenia vyvolané mikroorganizmami rezistentnými voči antibiotikám sa v blízkej dobe stanú hlavnou príčinou úmrtí aj v rozvinutých krajinách. Napriek pokrokom v syntetickej chémii sa pri antibakteriálnej liečbe používajú látky prírodného pôvodu. Aj keď prvé široko používané antibiotikum pochádzalo práve z húb, s rozvojom chémie sme v Európe stratili informácie o možnom terapeutickom či preventívnom využití húb a nimi produkovaných biologicky aktívnych látok. Cieľom práce je využitie doteraz neprebádanej biodiverzity drevoznehodnocujúcich húb ako zdroja nových biologicky aktívnych látok s potenciálnym využitím v antimikrobiálnej terapii. V rámci projektu budeme študovať genetickú diverzitu vybraných druhov drevoznehodnocujúcich húb a metódy pre ich in vitro kultiváciu; budeme analyzovať biologickú aktivitu extraktov týchto húb a purifikovať, zisťovať štruktúru a antimikrobiálnu aktivitu vybraných látok produkovaných hubami.

Genetická diverzita a genomika baktérií v biogeochemickom cykle síry

  • vedúci: doc. RNDr. Peter Pristaš, CSc. (peter.pristas@upjs.sk); konzultant: RNDr. Mária Piknová, PhD.
  • anotácia: baktérie sa vyskytujú vo všetkých pozemských ekosystémoch a často prežívajú aj v prostrediach, ktoré sú z pohľadu klasickej biológie absolútne nevhodné pre život. Sú súčasťou bio-geochemických cyklov všetkých prvkov a často krát hlavnou hybnou silou mnohých prírodných procesov. Baktérie podieľajúce sa na biogeochemickom cykle síry predstavujú skupinu baktérií s unikátnymi spôsobmi získavania energie postaveným na metabolizme síry. Tieto baktérie sú zaujímavé či už z hľadiska základného poznania, ale aj vďaka environmentálnym dopadom ich metabolickej aktivity a možnému biotechnologickému využitiu. V našich predchádzajúcich experimentoch sme dokázali, že prostredia bohaté na síru na Slovensku sú osídlené často krát doteraz neznámymi druhmi baktérií. Cieľom práce je s využitím kultivačných a nekultivačných postupov študovať genetickú diverzitu  baktérií v biogeochemickom cykle síry, izolovať a charakterizovať nové druhy litoautotrofných síru oxidujúcich baktérií a s využitím genomických prístupov študovať evolučné vzťahy v tejto skupine baktérií.

 

Prehľad vybraných dizertačných prác z predošlých rokov


  • Ekológia génov antibiotickej rezistencie
  • Bakteriálna mikroflóra tráviaceho traktu včely medonosnej (Apis mellifera), so zameraním na Paenibacillus larvae, pôvodcu moru včelieho plodu

Študuj na UPJŠ