Študijný pobyt Socrates-Erasmus
(Westfälische Wilhelms Universität, Münster, Nemecko, termín: LS 2004/2005)
Predkladá:
Andrea Fedorková, 4. ročník, odbor: Fyzikálna chémia
fedorkova2@post.sk
Po vybavení všetkých potrebných formalít a papierov som dostala pozvánku na zápis a taktiež všetky potrebné informácie o štúdiu. Na tomto pobyte som sa zúčastnila spolu s Petrom Chovanom v LS 2004/2005. Na cestu sme vyrazili štvrtok a po 23 hodinovej ceste autobusom sme sa ocitli v Dortmunde. Odtiaľ to bolo do Münsteru už len chvíľu vlakom. Keď sme konečne dorazili na internát, kde sme mali bývať, bol už podvečer. Čakal nás však víkend, takže som mala dosť času na prvotnú aklimatizáciu. Musím povedať, že víkendy boli krásne a slnečné celé tri mesiace, ktoré som tam strávila. Asi to mali objednané, lebo počas týždňa to bolo stále horšie. V stredu som mala zápis. Bola som prekvapená, koľko informácii o škole, meste, kultúre a celom okolí nám tam poskytli. Odchádzala som s plnou taškou prospektov, máp a brožúr.
Dostala som aj zoznam akcií programu Socrates-Erasmus, kde sme sa pravidelne stretávali s inými zahraničnými študentmi. Ten bol naozaj pestrý. Stretli sme tam dokonca aj Slovákov – medikov z Košíc, takže vo voľnom čase sme sa nikdy nenudili. Dostali sme voľný lístok na hromadnú dopravu a vlaky v blízkom okolí, ktorý platí celý semester. Takže som nepotrebovala bicykel, ktorý je neoddeliteľnou súčasťou asi všetkých nemeckých miest. Ak som predsa len zatúžila po tomto dvojkolesovom tátošovi, spoznala som veľa ľudí, ktorí boli ochotní zveriť mi ten svoj. Je pravda, že som mala šťastie na milých ľudí. Na internáte, kde sme bývali, ich bolo veľa a ku koncu pobytu sme boli už dobrá partia.
Čo sa týka školy chodili sme na prednášky a semináre, ktoré boli v anglickom jazyku. Nemčinu som sa učila len 4 roky a neovládam ju veľmi dobre, preto som navštevovala aj jazykový kurz. Bolo to veľmi zaujímavé a príjemne stretnutie 3 krát v týždni. Okrem nemčiny a iných svetových jazykov sa tam dalo chodiť dokonca aj na maďarčinu či poľštinu. Mojou hlavnou časťou pobytu bola práca v laboratóriu. Keďže táto univerzita je jednou z najväčších v Nemecku, je aj výborne vybavená. Laboratórium, kde sme chodili, bolo v krásnej novej budove. Pracovali sme v skupine profesora Wiemhöfera. Ten nás previedol všetkými časťami, v ktorých sme mali pracovať a všetko nám vysvetlil. Aj ostatní členovia tejto skupiny boli milí a pomáhali nám, ak sme mali nejaké problémy. Všetko technické vybavenie, ktoré sme potrebovali, nám ochotne zohnali. Niekedy to trocha trvalo, ale nikto nie je dokonalý. Po pár týždňoch sme mali mať krátke prezentácie o tom, na čom pracujeme na Slovensku a čo je hlavnou témou našich diplomových prác. Bola to dobrá skúsenosť. Vyskúšala som si, aké to je rozprávať niekomu o tom, na čom pracujem v cudzom jazyku a tak, aby to bolo zrozumiteľné. Neskôr mali aj ostatní členovia našej skupiny podobné prezentácie a dozvedeli sme sa, na čom pracujú oni. Profesor Wiemhöfer nám dával rôzne úlohy, pri ktorých sme sa naučili pracovať s novými programami a získali nové vedomosti.
Na začiatku sme mali trocha problém s ich režimom. Oni totiž trávia celý deň v škole. Majú tam kuchynku, kde celý kolektív spolu raňajkuje a dokonca aj večeria. Na obed sa chodilo do menzy. Menza bola ozaj dobrá, tam sa asi vážne myslí na každého a neexistuje človek, ktorý by si tam nevybral. Našli by ste tam všetko od zeleniny, ovocia, cestovín, mäsa, rýb až po hamburger a hranolky. A samozrejme cukráreň a kaviareň.
Voľný čas počas víkendov sme väčšinou trávili cestovaním. Najprv sme spoznávali hlavne Münster a blízke okolie a neskôr aj okolité mesta. Voľný lístok, ktorý sme dostali, platil až do najbližšieho holandského mestečka Enschede. Každú sobotu a utorok tam boli tradičné trhy, kde boli samozrejme holandské syry a morské príšery všetkých druhov. Boli sme aj v hlavnom meste – Amsterdame, kde bol na študijnom pobyte náš spolužiak Ivan Talian. Spolu s ostatnými Erasmus-študentami sme navštívili Bonn. Cez víkendy sa dal kúpiť Wochenende ticket, ktorý stojí len 30 € a platí pre 5 osôb 24 hodín. V každom meste sme sa snažili obzrieť si aspoň tie najvýznamnejšie kultúrne pamiatky a múzea.
K študentskému životu neodmysliteľne patria aj rôzne párty a diskotéky. Ani v Nemecku to nie je inak. Počas nášho 3 mesačného pobytu sme boli pozvaní na pár narodeninových osláv. Taktiež špeciálne pre Erasmus študentov boli organizované rôzne stretnutia a diskotéky. Najviac času sme trávili so spolubývajúcimi z internátu. Často sme grilovali a hrali futbal, rôzne hry alebo sa len rozprávali. Boli sme dobrá partia.
Nebol tam žiaden luxus, lebo kuchynku, toalety a sprchy sme mali spoločné, ale práve to nás zbližovalo. Na intrákoch, kde boli tieto zariadenia na každej izbe to vyzeralo asi tak, že ste počuli len štrnganie kľúčov vášho suseda a inak ste nemali ani tušenie, kto tam býva. Ak ste sa nestretli náhodou pri zamykaní. No všetko má svoje výhody aj nevýhody.
Tri mesiace ubehli ako voda a môžem povedať, že stálo to za to. Bola som spokojná a nemám žiadne negatívne pocity pri spomienkach na tento pobyt. Asi je to už otrepané, tvrdia to všetci, ale naozaj som sa naučila veľa nového, získala som veľa skúseností, zručností a veľa nových priateľov. Samozrejme, že som si zlepšila nemčinu, ale aj angličtinu. Ako väčšina Erasmus študentov, aj ja môžem len potvrdiť, že stojí za to vyskúšať na vlastnej koži.