Prejsť na obsah

„GREEN CHEMISTRY” – projektová súťaž rakúskych a vybraných slovenských škôl

3minút, 24sekúnd

Dňa 19. februára 2025 sa na Ústave chemických vied Prírodovedeckej fakulty UPJŠ v Košiciach uskutočnilo podujatie zamerané na odovzdávanie učebných pomôcok pre experimentálnu výučbu chémie vybraným slovenským školám, spolupracujúcim s Oddelením didaktiky chémie, ktoré sa zapojili do 18. ročníka projektovej súťaže organizovanej VCö (Asociácia učiteľov chémie Rakúska).

Spomínané podujatie sa realizuje v rámci dlhoročnej spolupráce didaktikov chémie z PF UPJŠ v Košiciach v zastúpení doc. RNDr. Márie Ganajovej, CSc. a Univerzity vo Viedni v zastúpení Dr. Ralfa Beckera. 

Projektová súťaž VCÖ je najväčšie súťažné podujatie v rakúskom školskom prostredí zamerané na výučbu chémie. V školskom roku 2024/2025 je hlavnou projektovou témou „Green Chemistry“. Do projektovej súťaže sa prihlásilo spolu 257 škôl, a to 246 škôl z Rakúska, 7 škôl z Nemecka,  3 školy zo Slovenska a  1 škola z Turecka.

Zo Slovenska sme vybrali 3 školy, na ktorých žiaci pod vedením svojich učiteľov riešia nasledovné témy:

„Vzduch ako zdroj a zrkadlo ekológie“ – pod vedením RNDr. Márie Vavrovej (Gymnázium sv. Košických mučeníkov, Košice), pomôcky im boli odovzdané za prítomnosti zástupcu riaditeľky pána RNDr. Milana Košča, PhD., MBA, LL.D.

„Zrkadlo planéty – Kvalita vody a jej recyklácia ako kľúč k udržateľnej budúcnosti“ – pod vedením Mgr. Miroslavy Tóthovej a Mgr. Dalmy Csókási (Gymnázium Kráľovský Chlmec)

„Fyzikálne a chemické vlastnosti vybraných prameňov Vysokých Tatier“ – pod vedením Mgr. Tomáša Majerčáka (Gymnázium, Kukučínova 1, Poprad), pomôcky im boli odovzdané za prítomnosti pani riaditeľky Ing. PaedDr. Beáty Taylorovej, PhD.

Cieľom projektových prác je ukázať, aký prínos má chémia pre našu budúcnosť a aké inovácie budú potrebné v budúcnosti. Témy projektov ponúkajú možnosť intenzívne sa zaoberať otázkami budúcnosti ľudstva interdisciplinárnym spôsobom. Žiaci by si mali uvedomiť, aký výskum sa v tejto oblasti v rámci chémie realizuje, no taktiež by aj oni sami mali prispieť k riešeniu budúcich globálnych úloh. 

Na podujatí sa zúčastnili nielen učitelia chémie z vybraných škôl spolu so svojimi žiakmi, ale aj študenti 1. ročníka magisterského štúdia učiteľstva chémie (v kombinácii), budúci učitelia chémie. Vzhľadom na to, že podpora experimentálnej výučby chémie prostredníctvom samostatných žiackych experimentov je hlavným cieľom tejto súťaže, pán Dr. Ralf Becker z Univerzity vo Viedni slávnostne odovzdal školám moderné učebné pomôcky na realizáciu cieľov riešených projektov a zároveň jednotlivé pomôcky prezentoval.

Vďaka uvedenej spolupráci  majú  školy  možnosť zúčastniť sa aj na medzinárodných kongresoch organizovaných pre učiteľov chémie v Rakúsku. V tomto roku sa bude konať kongres 17. Europäischer Chemielehrer*innenkongress (Chemie@Zukunft – Aus dem Reagenzglas in die Zukunft) 23. – 26. apríla v meste Graz. Kongres je prínosom nielen z hľadiska získaných teoretických poznatkov z oblasti výučby chémie, ale aj z hľadiska rozvoja žiackej experimentálnej práce, aby učenie chémie bolo pre žiakov na Slovensku zaujímavejšie a ľahšie.

Podujatie bolo podporené aj účasťou zástupcov z PF UPJŠ v Košiciach, a to pána prodekana pre vonkajšie vzťahy doc. Mgr. Michala Gallaya, PhD., pani riaditeľky ÚCHV prof. RNDr. Zuzany Vargovej, PhD. a jej zástupkyne pre vonkajšie vzťahy RNDr. Jany Šandrejovej, PhD.


Študuj na UPJŠ