Úspešne sme pokračovali v Medzinárodnej letnej škole diaľkového prieskumu Zeme na Sardínii

Po úspechu z minulého roka Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach opäť participovala na organizácii Medzinárodnej letnej školy diaľkového prieskumu Zeme (IRSS 2024) na Sardínii v San Vero Milis. V konzorciu inštitúcii: Národný inštitút geofyziky a vulkanológie (INGV), Katedra chemických a geologických vied Univerzity v Cagliari (DSCG-UNICA), Talianska asociácia diaľkového prieskumu (AIT), Talianska vesmírna agentúra (ASI) a americká NASA sme usporiadali druhý ročník letnej školy, ktorej objektom bolo v lete dočasne vysychajúce slané jazero Stagno di Sale’e Porcus a predmetom kalibrácia a validácia dát obrazovej spektrometrie z vesmírnych senzorov.

UPJŠ zastupovali štyria zamestnanci Ústavu geografie Prírodovedeckej fakulty, doc. Michal Gallay, doc. Ján Kaňuk, Dr. Katarína Onačillová a Dr. Ján Šašak, ktorí, podobne ako v predchádzajúcom roku, vyučovali doktorandov z rôznych talianskych univerzít problematiku získavania a spracovania dát diaľkovo ovládanými leteckými systémami (UAS) pomocou laserového a hyperspektrálneho skenovania. Využili špičkové  zariadenia ich pracoviska nadobudnuté v najmä rámci riešenia projektu UVP Technicom I a II. fáza s finančnou podporou Európskej únie.

Tento rok sa k tímu pripojil ako účastník školy aj Nikola Svetozarov, doktorand študijného programu UPJŠ – geoinformatika a diaľkový prieskumu Zeme. Účasť všetkých zástupcov našej univerzity bola podporená programom ERASMUS+ a realizované výskumné činnosti priamo súviseli s riešením projektu VEGA 1/0780/24: Kombinácia lidarových a hyperspektrálnych dát s metódami strojového učenia pre zlepšenie klasifikácie krajinnej pokrývky.

Prvé výsledky výskumu (Melis et al. 2024) budú prezentované na konferencii Medzinárodnej spoločnosti pre fotogrametriu a diaľkový prieskum v brazílskom Beléme v novembri 2024.

Zdroje informácií

Melis, Musacchio, Casu, Collu, Correa, Sedda, Silvestri, Buongiorno, Rabuffi, Andreucci, Kanuk, Gallay, Onacillova, Sasak, Naitza, Fantini, Dessì, Noli (2024). First results of the spectral characterisation of a salt flat in Europe: the Sal ‚e Porcus salty pond. ISPRS Archives, Technical Commission III Mid-term Symposium on Remote Sensing. 4-8 November 2024, Belém, Brazil.