Profesorka Eva Čellárová ocenená Cenou primátora Košíc

Neodmysliteľnou súčasťou osláv Dňa mesta Košice  je i ceremoniál udelenia ocenení pre osobnosti a kolektívy za ich významné výsledky v oblasti vedy, výskumu, zdravotníctva, umenia, charity, školstva, kultúry, športu a techniky. Tohtoročné odovzdávanie ocenení bolo osobité a významnejšie o to viac, že sa konal jeho jubilejný 30. ročník.

Dňa 7. mája 2024 boli 25 jednotlivcom a 7 kolektívom udelené ceny – Cena mesta Košice, Cena primátora mesta Košice alebo Plaketa primátora mesta.

„Ocenení síce pochádzajú z rozličných sfér, no zároveň majú mnoho spoločného. Budujú pozitívny obraz nášho mesta a vzorne ho reprezentujú nielen doma, ale aj v zahraničí. Sú obohatením života Košíc, majú podiel na rozvoji mesta i jeho komunity, uchovávajú a šíria naše kultúrne dedičstvo, tvoria morálne hodnoty pre ďalšie generácie,“ uviedol pán primátor Polaček.

Medzi ocenenými Cenou primátora mesta Košice bola i pani profesorka Eva Čellárová, jedna z výrazných osobností Prírodovedeckej fakulty UPJŠ v Košiciach.

Profesorka Čellárová je odborníčkou v oblasti biotechnológie a genetiky rastlín so zameraním na prírodne zdroje sekundárnych metabolitov rastlinného pôvodu s protinádorovými účinkami  študovaných na genomickej, transkriptomickej a metabolomickej úrovni.

Mimoriadne významným podielom sa zaslúžila o rozvoj vzdelania v oblasti genetiky a molekulárnej biológie, na prelome tisícročí, pre niekoľko generácií vysokoškolských študentov na Prírodovedeckej fakulte UPJŠ v Košiciach. Tieto výsledky boli podporené jej medzinárodne uznávanou vedeckou školou.

Za viac ako 40 rokov jej pôsobenia na PF UPJŠ sa podieľala a stále podieľa na výchove stoviek študentov a doktorandov, ktorí sa veľmi úspešne uplatnili na mnohých domácich aj zahraničných pracoviskách.

Jej tím je súčasťou transkontinentálneho konzorcia biomedicínskeho výskumu sekundárnych metabolitov produkovaných niektorými zástupcami rodu Hypericum Hypexplor a je etablovaný v biotechnologickej a kryobiologickej medzinárodnej komunite, kde reprezentuje univerzitu na medzinárodnej úrovni.

Profesorka Čellárová publikovala viac ako 80 vedeckých prác, ktoré boli citované viac než 1200 krát, je členkou mnohých odborných komisií so slovenskou, ale aj medzinárodnou pôsobnosťou. Počas svojho pôsobenia na fakulte sa podieľala na riešení desiatok vedecko-výskumných projektov.

Ako niekdajšia prodekanka sa významnou mierou zaslúžila o to, že sa Prírodovedecká fakulta UPJŠ, ako jedna z prvých na Slovensku, prihlásila k Bolonskej deklarácii a implementovala kreditový systém štúdia s podporou akademického informačného systému. Na manažérskych pozíciách, v rámci univerzity, sa podieľala na zapojení UPJŠ do aktivít realizovaných Európskou asociáciou univerzít, na príprave medzinárodnej evaluácie univerzity, modernizácii doktorandského štúdia a implementácii prvkov kultúry kvality, ako zárodku Vnútorného systému zabezpečovania a overovania kvality na UPJŠ.

Pani profesorke k oceneniu srdečne gratulujeme!

Obrázky-zdroj: kosice.sk