Profesorka Eva Čellárová novou emeritnou profesorkou

Dňa 8. marca 2024 sa na základe návrhu dekana Prírodovedeckej fakulty UPJŠ v Košiciach, doc. RNDr. Romana Sotáka, PhD., a po schválení Vedeckou radou UPJŠ v Košiciach, rektor UPJŠ v Košiciach, prof. MUDr. Daniel Pella, PhD., slávnostne udelil čestný titul „profesor emeritus“ profesorke RNDr. Eve Čellárovej, DrSc. Udelenie titulu je ocenením mimoriadnych zásluh pani profesorky v oblasti vedy, vzdelávania a riadenia na Prírodovedeckej fakulte UPJŠ v Košiciach.

Profesorka Eva Čellárová je uznávanou odborníčkou v oblasti biotechnológie a genetiky rastlín, s osobitným zameraním na prírodné zdroje sekundárnych metabolitov rastlinného pôvodu s protinádorovými účinkami, ktoré skúma na genomickej, transkriptomickej a metabolomickej úrovni. Jej prácu charakterizuje interdisciplinárny prístup, ktorý zahŕňa pokročilé metódy biotechnológie a genetiky.

Za viac ako 40 rokov pôsobenia na Prírodovedeckej fakulte UPJŠ sa profesorka Čellárová výrazne zaslúžila o rozvoj vzdelania v oblasti genetiky a molekulárnej biológie. Na prelome tisícročí prispela k formovaniu niekoľkých generácií vysokoškolských študentov, ktorých vzdelávala s nadšením a odbornou erudíciou. Jej pedagogická činnosť je podložená medzinárodne uznávanou vedeckou školou, ktorá sa zameriava na inovatívny výskum a prax.

Profesorka Čellárová je súčasťou transkontinentálneho konzorcia biomedicínskeho výskumu sekundárnych metabolitov produkovaných niektorými zástupcami rodu Hypericum, známym ako Hypexplor. Tento tím je etablovaný v medzinárodnej biotechnologickej a kryobiologickej komunite, kde reprezentuje univerzitu na najvyššej úrovni. Profesorka Čellárová publikovala viac ako 80 vedeckých prác, ktoré boli citované viac než 1200 krát, čo svedčí o jej výraznom vplyve na vedeckú komunitu.

Ako niekdajšia prodekanka Prírodovedeckej fakulty UPJŠ sa zaslúžila o implementáciu kreditového systému štúdia a podporu akademického informačného systému, čím prispela k modernizácii vzdelávacieho procesu. Na manažérskych pozíciách sa podieľala na zapojení univerzity do aktivít Európskej asociácie univerzít a na príprave medzinárodnej evaluácie univerzity. Významne sa tiež podieľala na modernizácii doktorandského štúdia a zavedení prvkov kultúry kvality.

Srdečne blahoželáme pani profesorke Eve Čellárovej a prajeme jej veľa ďalších vedeckých, pedagogických a osobných úspechov, ktoré nech sú impulzom pre rozvoj Univerzity.