Pozývame vás na medzinárodnú vedeckú školu SFEL 2024

Odborníci z Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach (UPJŠ), Technickej univerzity v Košiciach (TUKE) a ústavov Slovenskej akadémie vied (SAV) v spolupráci s odborníkmi ďalších slovenských vedeckých inštitúcií sa ujali prípravy a organizácie School of XFEL and Synchrotron Radiation Users  2024 –  SFEL 2024 (Školy užívateľov XFEL a synchrotrónového žiarenia 2024), ktorá sa uskutoční 14. – 18. októbra 2024 v hoteli Sorea Máj v Liptovskom Jáne s finančnou podporou European XFEL GmbH a Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR. Finančná podpora umožní účasť slovenských i zahraničných študentov, doktorandov a mladých vedeckých pracovníkov.

ORGANIZÁTORI:
European X-Ray Free-Electron Laser Facility GmbH
Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky
Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky
Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, Prírodovedecká fakulta, Centrum celoživotného vzdelávania a podpory projektov
Technická univerzita v Košiciach, Fakulta materiálov, metalurgie a recyklácie
Komisia pre koordináciu aktivít SR v projektoch ESFRI
Centrum vedecko-technických informácií Slovenskej republiky

European X-Ray Free Electron Laser Facility v Hamburgu (European XFEL), najvýkonnejší röntgenový  laser na svete, bol založený a vybudovaný medzinárodným konzorciom 11 členských krajín a od 1. septembra 2017  sa na jeho prevádzke podieľajú aj slovenskí vedci.  S vedomím potreby propagácie významu zariadenia XFEL v slovenskej vedeckej komunite a zároveň potreby výchovy budúcich používateľov XFEL Komisia pre koordináciu aktivít SR v ESFRI v oblasti fyzikálnych vied, materiálových vied a energetických zariadení organizuje už 8. ročník vedeckej školy k problematike využitia synchrotrónových zdrojov žiarenia vo výskume štruktúry živej i neživej hmoty medzi ktoré, ako zdroj štvrtej-najvyššej  generácie, patrí aj European  XFEL v Hamburgu.

Podujatia sa zúčastnia špičkoví odborníci nielen z European XFEL, ale aj z iných vedeckých centier. Odznejú prednášky vedeckých riaditeľov XFEL a lídrov vybraných metodík. Aj vďaka  predchádzajúcim ročníkom medzinárodnej vedeckej školy sme schopní zabezpečiť prezentačný priestor pre slovenských vedcov, ktorí odborne participujú na metodikách XFEL, synchrotrónových a neutrónových zdrojoch, a možnosť podeliť sa o svoje cenné skúsenosti. Vedecký program školy bude zameraný na oboznámenie sa s vybranými experimentálnymi technikami, ktoré využívajú XFEL i významné zdroje synchrotrónového a neutrónového žiarenia. Po druhýkrát bude priestor vytvorený aj na prezentáciu moderných laboratórnych röntgenových zariadení. Zvýšená pozornosť bude venovaná možnostiam využitia XFEL, fotónov, neutrónového rozptylu, zobrazovacích techník v materiálovom výskume, ale aj v biologických aplikáciách. Prenos skúseností a poznatkov od renomovaných zahraničných aj domácich expertov smerom k účastníkom SFEL 2024 bude realizovaný formou pozvaných plenárnych prednášok, kratších ústnych referátov a posterov, pričom v tejto kategórii bude vyhlásená súťaž o najhodnotnejší príspevok. Rokovacím jazykom školy je výhradne anglický jazyk. Výstupom z podujatia bude vedecký zborník abstraktov. Vzhľadom na kvalitné obsadenie zahraničných i slovenských prednášateľov organizátori predpokladajú, že SFEL 2024 v budúcnosti pomôže slovenskej vedeckej komunite úspešne sa uchádzať o projekty na týchto špičkových zariadeniach. Škola tradične vytvorí priestor pre dialóg a networking otvárajúci priestor na spoluprácu na spoločných vedeckých projektoch.

Všetky dôležité informácie o aktuálnom ročníku, ako aj archív minulých ročníkov je dostupný na www.sfel.sk

Touto cestou pozývame všetkých potenciálnych používateľov a záujemcov o toto podujatie k registrácii a aktívnej účasti.

prof. RNDr. Pavol Sovák, CSc.
predseda organizačného výboru SFEL 2024
 v. r.