Dňa 11. októbra 2024 sa chodby areálu Jesenná 5/Park Angelinum 9 zaplnili súťažiacimi a ich zaujímavými projektmi, ktoré postúpili do krajského kola Prešovského a Košického kraja, 27. ročníka Festivalu vedy a techniky AMAVET.
Podujatia sa zúčastnilo 98 žiakov so 66 projektmi, z toho 32 projektov malo 2 spoluatorov, a to v kategóriách Biológia/15 projektov, Medicína a zdravotníctvo/6 projektov, Environmentálne vedy/6, Elektrina a mechanika/5, Energia a transport/8, Fyzika a astronómia/4, Chémia/8, Informatika a počítačové inžinierstvo/10, Geovedy/1, Spoločenské vedy/3.
Projekty hodnotila 14 členná komisia hodnotiteľov, ktorej predsedom bol aj tento rok docent Peter Pristaš z Ústavu biologických a ekologických vied PF UPJŠ. Medzi hodnotiteľmi boli i ďalší odborníci z PF UPJŠ a to Mgr. Zuzana Boberová, PhD. z UBEV, Mgr. Eduard Dvorný z CAI, RNDr. Ján Elečko, PhD. a RNDr. Petra Letošníková, PhD. z UCHV a RNDr. Antónia Juhásová z UFV.
Od založenia občianskeho združenia s celoslovenskou pôsobnosťou AMAVET v roku 1990 je jeho cieľom vytvárať podmienky pre rozvoj prírodovednej, technickej a digitálnej gramotnosti detí. FVAT je celoštátnou súťažnou prehliadkou vedecko-technických projektov žiakov základných a stredných škôl, ktorí prezentujú svoju bádateľskú činnosť pomocou panelovej (posterovej) prezentácie. Ich projekty hodnotí odborná komisia zložená z vedcov či vysokoškolských pedagógov. Víťazi krajských kôl FVAT postupujú do celoštátneho finále, ktoré sa koná v Bratislave. Najlepšie projekty postupujú na najväčšie svetové súťaže a prehliadky.
Od roku 2018, kedy nad krajským kolom PO a KE kraja prevzal záštitu dekan PF UPJŠ, oceňujeme, na základe hodnotenia komisie odborníkov jeden projekt Cenou dekana PF UPJŠ a na základe hlasovania návštevníkov a hlavne študentov a zamestnancov fakulty, prostredníctvom aplikácie sli.do, jeden projekt Cenou prírodovedcov. Tohto roku si Cenu dekana vybojoval projekt Šrobársky Informátor/ autori Eduard Lehocký a Michal Hoľan z Gymnázia Šrobárova v Košiciach a Cenu prírodovedcov získala Laura Matisová z Gymnázia Opatovská v Košiciach s projektom Výroba ortopedickej pomôcky pre sučku s využitím 3D tlačiarne.