Odmena pre úspešných riešiteľov Chemickej školy 2024

10 najlepších riešiteľov 1. ročníka Chemickej školy v Košiciach sa zúčastnilo sústredenia na Ústave chemických vied. Sústredenie bolo odmenou za úspešné riešenie zaujímavých a netradičných úloh.

Chemická škola je súťaž určená pre všetkých žiakov stredných škôl (gymnázií a stredných odborných škôl chemického zamerania), ktorých baví chémia a ktorí sa chcú dozvedieť a naučiť viac. Je rozdelená do troch etáp. Prvé dve etapy sú zamerané na teoretickú prípravu prostredníctvom riešenia 4 okruhov úloh. Žiaci riešia úlohy z domu a do stanoveného termínu ich elektronicky odovzdajú. Následne majú možnosť svoje riešenia konzultovať prostredníctvom online seminárov priamo s autormi zadaní, od ktorých sa zároveň dozvedia ako boli úspešní. Tretia etapa školy je týždňové sústredenie pre 10 najlepších riešiteľov, ktorí majú možnosť nielen vyskúšať si praktické cvičenia tematicky viazané na teoretické úlohy, ale majú možnosť navštíviť aj iné spolupracujúce pracoviská a zistiť ako sa študuje chémia na Prírodovedeckej fakulte UPJŠ.

Do súťaže sa môžu zapojiť žiaci 1.–3. ročníka štvorročných gymnázií a SOŠ resp. príslušnej triedy bilingválnych a osemročných gymnázií. Úlohy sú spoločné pre všetky kategórie, no výsledky sa vyhodnocujú v každej kategórii zvlášť. Každý okruh úloh, ako aj každá úloha v danom okruhu, je bodovaná samostatne. Akceptované sú aj čiastkové (neúplne) riešenia, odovzdané v riadnom termíne. Záujemcovia a registrovaní účastníci môžu využiť pre komunikáciu chat MS Teams alebo mailovú adresu chemickaskola@upjs.sk.

Do prvého ročníka sa zaregistrovalo 164 záujemcov. Aktívne riešiacich bolo 56 účastníkov. Tí riešili úlohy z oblasti anorganickej, analytickej, organickej chémie a biochémie. Témy úloh boli: (1) UHLÍK – HLAVNÝ STAVEBNÝ PRVOK ŽIVEJ I NEŽIVEJ PRÍRODY; (2) FARBY PREZRADIA VEĽA; (3) BENZÉN A AROMATICKÉ ZLÚČENINY; (4) CHÉMIA ŽIVOTA OD SAMÉHO DNA.

Odmenou pre 10 najúspešnejších riešiteľov bolo týždňové sústredenie, ktoré sa uskutočnilo v dňoch  09.–13.09.2024. Pre mladých nadšencov chémie bol pripravený bohatý program. Okrem praktických cvičení v našich laboratóriách sme si pre nich pripravili sériu odborných prednášok, kde sa mohli dozvedieť čo znamená chémia v praxi, že „chémia vedecká je aj pre reálny život“, že chemický priemysel máme aj na Slovensku, za ktorým sa skrýva „eco-friendly chemistry“. Naši mladí nádejní kolegovia mali možnosť navštíviť iné spolupracujúce pracoviská a prevádzkové laboratória. V neposlednom rade sme sa snažili ukázať, že pre kvalitné štúdium a uplatnenie po ňom nemusia žiaci cestovať ďaleko!

No nielen chémiu mali možnosť „zažiť“ naši účastníci! Oddýchli si od školy J, nadviazali nové priateľstvá, vychutnali si Košice a zabavili sa v divadle.

Viac samotní účastníci a ich učitelia, ktorí sa podelili so svojimi dojmami.

„Chemický seminár bol nezabudnuteľná skúsenosť! Z teoretickej časti náročný, ale úprimne, STÁLO TO ZA TO! Pri písaní a riešení úloh som sa naučila mnoho nových informácií, pri praktickej časti v labákoch sa vám otvorí neuveriteľne veľa možností do budúcnosti. Stali sme sa na týždeň ozajstnými študentmi UPJŠ, mali možnosť pracovať s odborníkmi a zažili množstvo zábavy s ľuďmi, s ktorými máme rovnaké záujmy. Preto si myslím, že to bola nezabudnuteľná skúsenosť.“ – Sarah Hubinská

„Síce to trvalo len 5 dní, no dalo mi to neskutočne veľa. Mnoho nových poznatkov, či už teoretických, ale hlavne aj praktických v laboratóriu. Stretla som úžasných ľudí s podobnými záľubami ako ja a zistila som čo všetko sa dá robiť po vyštudovaní takejto VŠ. Zhodnotiť to celé zopár slovami je priam nemožné, lebo to bolo dokonalé a som nesmierne spokojná a vďačná, že som tam mohla byť. Organizátorom patrí jedno obrovské ďakujem, zvládli to na výbornú a určite odporúčam zapojiť sa a skúsiť to :).“ – Eliza Koščová

„Témy okruhov boli zaujímavé a úlohy zvládnuteľné. Prvé dve kolá mi priblížili biochémiu a analytickú chémiu, v škole som nemal možnosť sa s nimi stretnúť, takže som sa aj naučil niečo nové. Sústredenie bolo zamerané ako na prax, tak aj na exkurzie, čo hodnotím veľmi pozitívne. Mali sme možnosť pracovať v laboratóriách, kde sme získali nové zručnosti a videli rôzne prístroje a iné vybavenie v laboratóriach. Exkurzie boli zaujímavé a mohli sme sami vidieť využitie chémie v praxi. Samozrejme sme spoznali aj večerné Košice a navštívili Národné divadlo. Okrem labákov sme mali aj prednášky, ktoré mali zaujímavé témy, naučil som sa niečo nové a zároveň ma to bavilo a prednášajúci to pre nás urobili zaujímavé. Celkovo som veľmi rád, že som sa zúčastnil, naučil som sa niečo nové, spoznal som nových ľudí a učitelia boli super.“  – Ondrej Gibas

„Chcela by som Vám a kolektívu poďakovať za vytvorenie Chemickej školy. Riešenie úloh bolo pre nás zbližujúce, obohacujúce a zároveň niečo nad-nad-nad učebné osnovy, čo nás samozrejme posúva ďalej (nielen študentov, ale aj vyučujúcich). Aj napriek náročnosti úloh sme sa snažili naštudovať, čo najviac sa dalo a priblížiť sa výsledkom. Veľmi sa mi páčili zadania, ktoré boli vysvetlené s porozumením aj napriek náročnosti úloh. 🙂 Ďakujem aj za seminár s vysvetlením úloh.

V mene mojom a mojej študentky, ktorá je prirodzenou študentkou chémie Vám ešte raz ďakujeme za možnosť zapojiť sa a pevne verím, že sa z tejto chemickej školy stane tradícia. – P. učiteľka z Levoče

A práve pre takúto spätnú väzbu sa nám oplatí vytvárať priestor pre spoločné aktivity ako je Chemická škola. Poskytnúť priestor pre nadaných žiakov a rozvíjať ich vedomosti aj na diaľku. Podchytiť talenty, ktoré predstavujú dôležitý potenciál pre ďalší rozvoj nášho prostredia. Vytvoriť priestor a nastaviť podmienky pre ďalšiu spoluprácu nás vysokoškolských učiteľov s učiteľmi stredných škôl.

Záštitu nad Chemickou školou prevzal aj dekan Prírodovedeckej fakulty UPJŠ v Košiciach, doc. RNDr. Roman Soták, PhD. A už teraz vieme, že neostaneme len pri 1. ročníku.

Ďakujeme!