Vedecko-pedagogickú bázu kľúčových akademických pracovníkov Prírodovedeckej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach rozširuje od októbra 2024 nový člen Ústavu biologických a ekologických vied na Katedre genetiky, doc. Souvik Kusari, univerzitný profesor. Profesor Kusari je medzinárodne uznávaným expertom v oblasti chemickej mikrobiológie a interakcií medzi rastlinami a mikroorganizmami. Na fakultu prináša bohaté skúsenosti, inovatívne výskumné metodológie a pôsobivý zoznam vedeckých spoluprác a publikácii.
Akademická cesta Souvika Kusariho, pôvodom z indickej Kalkaty, je pozoruhodná. Získal doktorát z prírodných vied (2010) na Technickej univerzite v Dortmunde v Nemecku, kde sa špecializoval na bioanalytickú chémiu a interakcie medzi rastlinami a mikroorganizmami. Jeho práca v tejto oblasti, najmä s endofytickými hubami, viedla k významným objavom v biosyntéze bioaktívnych zlúčenín, ako sú protinádorové látky, vrátane kamptotecínu a majtanzínu. Jeho výskum získal medzinárodné uznanie, vrátane prestížnej Ceny Arthura E. Schwartinga (2014), ktorú získal za svoje priekopnícke zistenia o skutočných producentoch protirakovinovej látky majtanzín. Profesor Kusari preukázal, že táto látka, pôvodne považovaná za rastlinný metabolit, je v skutočnosti produkovaná endofytmi v koreňoch rastlín.
Počas svojej vedeckej kariéry zastával profesor Kusari pozíciu Privatdozent na Technickej univerzite v Dortmunde, kde viedol výskumnú skupinu chemickej mikrobiológie. Jeho práca zahŕňala použitie pokročilých metabolomických prístupov a zobrazovacích technológií na štúdium chemických základov biologických funkčných vlastností rastlín a ich interakcií s mikroorganizmami. Tieto poznatky mali významné implikácie pre biotechnológiu a poľnohospodárstvo. Profesor Kusari bol tiež vedúcim projektu ORDIAmur v rámci nemeckého programu Bioekonomika 2030, ktorý sa zameriaval na riešenie problémov v oblasti chorôb rastlín prostredníctvom aplikácie metabolomických a molekulárnych metód. Z hľadiska scientometrie eviduje v databáze Scopus 67 publikácií, na ktoré zaznamenal takmer vyše 5500 citácií a jeho h-index je 36 (ORCID). Výsledky svojho tímu publikoval v prestížnych vedeckých časopisoch, ako napríklad Fungal Diversity, Trends in Biotechnology, Trends in Cancer, Angewandte Chemie International Edition, Natural Product Reports, Environmental Pollution.
Okrem výskumu má profesor Kusari bohaté skúsenosti s výučbou a vedením študentov. Na profesionálnu kariéru doposiaľ pripravil 9 doktorandov, 6 post-doktorandov, 8 diplomantov. V Nemecku, Spojenom kráľovstve, Kamerune a Keni pôsobil ako lektor a hosťujúci vedec, kde viedol prednášky a praktické kurzy z oblasti mikrobiológie, biochémie a analytickej chémie. Za svoje pedagogické a vedecké úspechy získal množstvo ocenení, vrátane Bronzovej medaily Prírodovedeckej fakulty UPJŠ pri príležitosti 55. výročia od založenia fakulty za výnimočnú vedeckú spoluprácu s profesorkou Evou Čellárovou, ktorá trvá už viac ako 15 rokov.
S príchodom profesora Kusariho na Katedru genetiky PF UPJŠ v Košiciach sa otvárajú nové príležitosti pre výskum v oblasti epigenetickej regulácie biosyntézy bioaktívnych sekundárnych metabolitov s perspektívou ich biotechnologickej produkcie fungálnymi mikroorganizmami, ako aj pre ďalšiu medzinárodnú spoluprácu v tejto inovatívnej oblasti. Souvik sa už teraz teší na ďalšie prehĺbenie spolupráce s kolegami z UPJŠ a plánuje získanie pokročilých výskumných grantov z EÚ, ktoré by mohli ďalej posilniť pozíciu univerzity ako lídra v tejto vedeckej oblasti.