Naša matematička nominovaná do finále ESET Science Awards

Odborná komisia ESET Science Awards zaradila našu kolegyňu profesorku Katarínu Cechlárovú medzi finalistov v kategórii Výnimočná osobnosť vysokoškolského vzdelávania za rok 2023. Pani profesorka Cechlárová patrí medzi popredných odborníkov na diskrétnu optimalizáciu a jej aplikácie v reálnych situáciách. Jej vedecký výskum je orientovaný na teóriu stabilných párovaní, vytvárania koalícií, spravodlivého delenia a metódy výpočtu ekonomickej rovnováhy.

Významná časť jej výskumu sa týkala aplikácií zameraných na zlepšenie programov transplantácie obličiek, optimalizáciu  riadenia ľudských zdrojov, ale aj vytváranie rozvrhov pre študentské súťaže. Počas svojej  aktívnej kariéry publikovala vyše sedemdesiat vedeckých prác (podľa databázy Web of Science) a úspešne viedla 7 PhD. študentov. Profesorka Cechlárová sa ako zanietená pedagogička aktívne podieľa aj na početných aktivitách zameraných na popularizáciu matematiky medzi študentmi či širším publikom. Na našej fakulte pomáhala rozbiehať  medzinárodné mobilitné programy ERASMUS či CEEPUS a stále usmerňuje študentov matematiky v tejto oblasti. Podľa dotazníkového prieskum spätnej väzby od študentov patrí medzi veľmi obľúbených pedagógov schopných motivovať a zrozumiteľne vysvetliť matematické témy.

Slávnostný galavečer udeľovania cien ESET Science Awards sa bude konať 12.10.2023 a určite si ho nenechajte ujsť na Dvojke RTVS.

Viac informácií