Medzi vysokoškolskými profesormi vymenovanými prezidentom SR je aj profesor z našej fakulty

Prezident Slovenskej republiky Peter Pellegrini v stredu 28. augusta 2024 vymenoval 21 nových vysokoškolských profesoriek a profesorov, medzi ktorými sú aj traja profesori našej univerzity. Z Prírodovedeckej fakulty – profesor Daniel Jancura, pôsobiaci na Ústave fyzikálnych vied, Katedre biofyziky.

prof. Mgr. Daniel Jancura, PhD., v odbore fyzika

Vysokoškolské štúdium v študijnom programe biofyzika úspešne ukončil v roku 1993 na Prírodovedeckej fakulte (PF) UPJŠ v Košiciach. V roku 1999 získal titul PhD. v odbore biofyzika na Matematicko-fyzikálnej fakulte UK v Bratislave a v roku 2009 mu bol udelený titul docent na PF UPJŠ v odbore biofyzika. V rokoch 1999-2002 absolvoval postdoktorandský pobyt na Katedre biochémie a bunkovej biológie Rice University v Houstone (USA). V roku 2002 nastúpil na Katedru biofyziky PF UPJŠ v Košiciach. V rokoch 2016-2023 bol vedúcim uvedenej katedry. Venuje sa problematike katalytického mechanizmu terminálnych oxidáz dýchacích reťazcov buniek ako aj vývoju transportných systémov liečiv. Je autorom a spoluautorom 67 vedeckých článkov evidovaných v databáze Web of Science, ktoré sú citované >860 – krát, H-index: 20. Participoval na mnohých medzinárodných a národných projektoch: 2 projekty v rámci 7. RP EÚ a H2020, 3 projekty NIH a 14 projektov slovenských grantových agentúr (APVV, VEGA). Bol zástupcom Slovenska v riadiacich výboroch dvoch COST projektov. Hlavný garant projektu OPENMED financovaného z prostriedkov ŠF EÚ (celkový rozpočet projektu 9 mil. Eur). Bol pozvaný na viaceré pozície v medzinárodne uznávaných inštitúciách: Katedra biochémie a bunkovej biológie, Rice University, Houston (USA), Instituto de Estructura de la Materia, CSIC, Madrid (Španielsko). Zakladateľ a garant študijného programu biofyzika na bakalárskom stupni štúdia na PF UPJŠ v Košiciach. Školiteľ štyroch (jeden v ko-tutoring programe) a spoluškoliteľ 6 úspešne obhájených PhD. študentov. Bývalý predseda Slovenskej biofyzikálnej spoločnosti (2018-2020).

Prezident SR Peter Pellegrini počas svojho príhovoru k novovymenovaným profesorom v reprezentačných priestoroch Bratislavského hradu poukázal na komplexnú povahu titulu profesor, ktorý vyjadruje nielen vysokú úroveň odborných schopností, ale reprezentuje aj morálne a ľudské kvality, ktoré spolu vytvárajú celkový profil osobnosti nosiacej tento titul.
Prezident uviedol, že všetkých nových profesorov spája spoločný menovateľ, ktorým je ich poslanie odovzdávať svoje poznatky a skúsenosti ďalším generáciám, nakoľko sú to práve vysokoškolskí profesori, ktorí majú možnosť posunúť spoločnosť ďalej a urobiť ju profesionálnejšou, vzdelanejšou a v konečnom dôsledku aj lepšou.