Prejsť na obsah

Kontaminácia nie je veda – veda je kontamináciu odstrániť

1minút, 37sekúnd

Dňa 19. septembra 2024 sa na pôde UPJŠ uskutočnila tlačová konferencia venovaná výsledkom, ktoré získali v rámci súťaže Amavet Alex Kanderka a Jozef Jabczun, stredoškoláci z Prešova, s podporou grantu spoločnosti Východoslovenská energetika a.s., pri biodegradácii PCB.

Kontaminácia Strážskeho a okolia PCB látkami je tikajúcou environmentálnou bombou a ohrozuje zdravie viac ako 220 tisíc ľudí. Väčšina doterajších pokusov riešiť situáciu sa zamerala len na zneškodnenie obsahu sudov s PCB v areáli pôvodcu kontaminácie. Toxické látky však medzičasom kontaminovali aj okolitú pôdu. Mladí výskumníci  v spolupráci s Katedrou mikrobiológie PF UPJŠ a pod vedením doc. Petra Pristaša z pôdy v Strážskom identifikovali unikátne baktérie, ktoré rozkladajú PCB s vysokou účinnosťou na menej toxické medziprodukty.

Mladí vedci našli aj možný spôsob transportovania mikroorganizmov do zasiahnutých lokalít tak, aby na mieste efektívne vykonávali svoju prácu – rozkladali PCB. Svoju metódu nazvali MARS PCB (Mikrobiálne asistovaná remediácia stabilizovaných polychlórovaných bifenylov) a odskúšali ju zatiaľ v laboratórnych podmienkach s cieľom vytvoriť nielen efektívnu, ale hlavne regeneratívnu, udržateľnú a cenovo dostupnú metódu na riešenie PCB environmentálnych záťaží nielen na Slovensku.

Aktuálne študijné povinnosti chlapcov síce objektívne uberú z tempa výskumu, ale obaja sa mu chcú venovať aj naďalej. A hoci bude potrebný ešte ďalší výskum, aby sa potvrdilo, že táto metóda je použiteľná v praxi, doteraz získané výsledky oživili záujem o závažný problém, a dávajú nádej, že existujú relatívne lacné a jednoduché biologické možnosti na zníženie kontaminácie PCB.


Študuj na UPJŠ