Víťazstvo Slovak University Startup Cup patrí doktorandom z PF UPJŠ

Nezisková organizácia Junior Chamber InternationalSlovensko (JCI) už deväť rokov organizuje súťaž Slovak University Startup Cup, ktorej mediálnym partnerom je denník Pravda.
26. júna 2024 v Bratislave ocenili päť najlepších startupov tohto ročníka a vyhlásili absolútneho víťaza.

Stal sa ním Mgr. Miroslav HennelÚstavu fyzikálnych vied Prírodovedeckej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, ktorý vyhral aj v kategórii veda a medicínske technológie. Je lídrom študentského startupu OWA Smooth, kde sa venujú „vyhladzovaniu numerických dát“.

Každý senzor, nachádzajúci sa napr. v smarthodinkách, v mobile, alebo na veľkých automatizovaných linkách vo fabrikách, zbiera obrovské množstvá dát.

Keďže každé meranie je zaťažené chybou, metóda, ktorú vyvinul s manželkou matematičkou RNDr. Barborou Hennelovou (Ústav matematických vied PF UPJŠ) je unikátna v tom, že dokáže rozoznať náhle zmeny v meraných dátach a citlivo ich odstrániť, nakoľko v súčasnosti používané spôsoby sú výpočtovo veľmi náročné.

Používateľmi navrhnutej metódy by mohli byť tak priemyselné firmy alebo sektor tzv. internetu vecí, kde produkujú extrémne množstvá numerických dát z rôznych druhov senzorov. Uvedenú metódu by však mohli využiť tiež medicínske zariadenia, napríklad elektroencefa­logramy.

Absolútny víťaz Mgr. Hennel s manželkou, matematičkou RNDr. Barborou Hennelovou, dostali cenu aj od riaditeľa obsahu denníka Pravda p. Kamenistého

Víťazovi Slovak University Startup Cup a jeho pani manželke srdečne gratulujeme!

Slovak University Startup Cup je súťaž pre študentov vysokých škôl na Slovensku, ktorá podporuje inovatívne nápady a startupy. Študenti s originálnymi projektmi môžu súťažiť v rôznych kategóriách, ako sú veda, medicínske technológie, informačné technológie, priemyselné technológie, životné prostredie a ďalšie. Absolútny víťaz tejto súťaže bude reprezentovať Slovensko na medzinárodnej súťaži University Startup World Cup 2024 v Kodani, kde sa stretne so študentskými startupmi z celého sveta a bude mať možnosť súťažiť o zaujímavú finančnú odmenu