Prejsť na obsah

Funkčná genomika

1minút, 28sekúnd

Výskum v oblasti funkčnej genomiky je zameraný na štúdium fungálnych a bakteriálnych endofytov z genetického, metabolického a ekologického hľadiska, pričom sa zameriavame na biosyntetické dráhy prírodných bioaktívnych látok s významom pre farmaceutický priemysel. Kľúčové výskumné témy zahŕňajú identifikáciu biosyntetických génov, štúdium metabolických dráh a ich regulácie zohľadňujúc interakcie medzi rastlinným hostiteľom a mikroorganizmami. Výsledky nášho výskumu nájdu uplatnenie v oblasti biotechnológií (optimalizácia produkcie bioaktívnych látok, snaha objaviť nové potenciálne liečivá produkované endofytmi a zvýšiť ich tvorbu prostredníctvom metabolického inžinierstva). V súčasnosti je výskum zameraný na štúdium bioaktívnych antrachinónov, vrátane hypericínu s protinádorovými účinkami, produkovaných zástupcami rodu Hypericum a niektorými fungálnymi endofytmi. Pri štúdiu sú využívané experimentálne aj bioinformatické prístupy na úrovni genómu, epigenómu, transkriptómu a metabolómu.

AKTUÁLNE RIEŠENÉ PROJEKTY:
VEGA 1/0546/22: Biosyntetické génové klastre antrachinónov: existuje analógia medzi endofytmi a ich hostiteľmi? (2022-2025, zodpovedný riešiteľ RNDr. Linda Petijová, PhD.)

KEGA 015UPJŠ-4/2024: Moderné trendy v genetickom vzdelávaní: implementácia OMICs prístupov (2024-2026, zodpovedný riešiteľ doc. RNDr. Katarína Bruňáková, PhD.)


Študuj na UPJŠ