Prejsť na obsah

Prezentačné podujatie medzinárodného projektu MHz – Tomoskopia

1minút, 50sekúnd

Univerzita P. J. Šafárika v Košiciach, ako partner medzinárodného projektu HE EIC MHz Tomoscopy, spoluorganizovala druhý výročný míting projektu. Jeho súčasťou bolo otvorené prezentačné podujatie projektu, ktoré sa konalo 4. septembra 2024 v Bratislave.

Na slávnostnej prezentácii sa zúčastnili zástupcovia vedúcich zastupiteľských úradov Veľvyslanectva Talianska ako aj Japonska na Slovensku,štátny tajomník ministerstva školstva SR, riaditeľka Vyšegradského fondu ako aj partneri z CEITEC Brno,  projektu POO TIK Space.  UPJŠ sa na projekte EIC Pathfinder MHz Tomoscopy podieľa ako partner zodpovedný najmä za WP2 a WP4 (zodpovedná osoba doc. Jozef Uličný z Ústavu fyzikálnych vied PF UPJŠ ) ale  aj na WP5 projektu.  

Uvedený projekt je financovaný z programu Horizont Európa  Rady Európy pre inovácie  (EIC) rámcového programu Európskej únie pre výskum a inovácie. Jeho cieľom je realizácia vôbec prvého multiprojekčného röntgenového tomoskopického zariadenia so vzorkovacou frekvenciou schopného pozorovať rýchle javy v 3D, ktoré bude k dispozícii na európskom XFEL v Hamburgu.  

Projekt, ktorého vedúcim je Dr. Patrik Vagovič z CFEL/DESY v Hamburgu, zahŕňa spoluprácu výskumných inštitúcií so sídlom vo viacerých krajinách vrátane Talianska (partnerskými inštitúciami sú Univerzita vo Ferrare a Národný ústav jadrovej fyziky – INFN) a Slovenska (partnerskou inštitúcioujeUniverzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach), ako aj Nemecka, Spojeného kráľovstva a Japonska.  

Počas podujatia boli predstavené početné možnosti vyplývajúce zo zavedenia nového zariadenia, a to tak vo vedeckej oblasti (najmä pre pokročilé štúdie v oblasti materiálových vied a biológie), ako aj v priemyselných odvetviach s najvyšším technologickým obsahom (ako je letecký priemysel, skladovanie energie a priemyselné procesy pre 2D materiály, napr. grafén), kde umožní vývoj mimoriadne inovatívnych a špičkových aplikácií. 


Študuj na UPJŠ