Výnimočný úspech doktoranda na medzinárodnej konferencii

Študent doktorandského štúdia na Ústave matematiky PF UPJŠ Stanislav Basarik dosiahol výnimočný úspech na nedávnej medzinárodnej konferencii IPMU 2024, ktorá sa konala od 22. do 26. júla 2024 v Lisabone. Získal cenu za najlepší článok.

Spolu s kolegyňou RNDr. Lenkou Halčinovou, PhD  predstavil príspevok s názvom:
Basarik, S., Halčinová L.: Extended permutations dependent Choquet-like operator and application,
ktorý bol ocenený cenou Best Student Paper Award.

V príspevku sa autori venovali vývoju novej matematickej metódy, ktorú úspešne aplikovali v oblasti spracovania obrazu, konkrétne v tzv. image inpaintingu. Táto technika umožňuje odstraňovanie nechcených objektov z digitálnych obrázkov alebo opravu ich poškodených častí. V praktickom živote image inpainting pomáha napríklad pri retuši fotografií, odstraňovaní nežiadúcich objektov alebo osôb z fotografií,  odstránení škrabancov a iných poškodení zo starých snímkov. Je to vyhľadávaná funkcia na úpravu fotografií v reklame a marketingu.

Pôvodný obrázok (naľavo) a obrázok po inpaintingu použitím novej navrhnutej metódy  (napravo, 1200 iterácií)

Ocenenie nás nesmierne teší a sme hrdí na našich kolegov, že dokázali uspieť v silnej medzinárodnej konkurencii. Ich úspech je dôkazom kvalitného vzdelania a výskumu na našej fakulte.