Ústav chemických vied na obálke časopisu Dalton Transactions (Q1)

Oblasť modernej medicíny čelí čoraz viac novým výzvam v boji proti multirezistencii patogénnych mikroorganizmov ako aj rakovinových buniek, ktoré vyvolávajú závažné a život ohrozujúce ochorenia po celom svete.

Pracovný tím prof. RNDr. Zuzany Vargovej, Ph.D. na Katedre anorganickej chémie Ústavu chemických vied Prírodovedeckej fakulty UPJŠ je zameraný na syntézu a charakterizáciu nových, biodostupných prevažne strieborných komplexných zlúčenín, keďže samotné strieborné ióny majú osvedčené antimikrobiálne a v posledných rokoch zistené aj antineoplastické účinky. Výskumná skupina v spolupráci s Univerzitou Karlovou v Prahe, Univerzitou veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach, Ústavom fyzikálnej chémie Českej akadémie vied v Prahe a Lekárskou fakultou UPJŠ pripravila a charakterizovala dve nové strieborné koordinačné zlúčeniny, ktoré vykazujú sľubné in vitroin ovo výsledky, ktoré boli publikované v prestížnom vedeckom karentovanom časopise Dalton Transactions (Q1). Nový experimentálno-teoretický prístup ku korelácie chemických, biologických a farmaceutických parametrov zaujal redakčný tím časopisu natoľko, že sa rozhodli poskytnúť priestor na prezentáciu práce aj na obálke časopisu. Na základe experimentálnych výsledkov tejto je možné skonštatovať, že pripravené strieborné komplexy AgPro a AgHyp v nízkej koncentrácii efektívne zastavujú rast v baktérií B. cereusS. aureus, pričom ich antibakteriálna aktivita je porovnateľná s účinkom liečiva sulfadizínu strieborného.

Zároveň protirakovinová aktivita uvedených strieborných zlúčenín bola dokonca pri rakovinovej línii MDA-MB-231 výrazne vyššia ako aktivita súčasne používaného liečiva – cisplatiny. Okrem iného štúdium potenciálnej vasoiritácie pripravených strieborných komplexov preukázalo bezpečnosť pri intravenóznom podávaní týchto látok.

Kuzderová, G., Sovová, S., Rendošová, M., Gyepes, R., Sabolová, D., Kožárová, I., Balážová, Ľ., Vilková, M., Kello, M.,  Liška, A., Vargová, Z. (2024). Influence of proline and hydroxyproline as antimicrobial and anticancer peptide components on the silver(i) ion activity: structural and biological evaluation with a new theoretical and experimental SAR approach.

.