Dr. h. c. prof. RNDr. Vladimír Hajko
* 3. 10. 1920 Krompachy – † 24. 7. 2011 Košice
Fyzik, významná a jedinečná osobnosť slovenskej vedy a školstva
„Človek si nemôže sám vybrať dobu, v ktorej by chcel prežiť svoj život. Vďaka svojim rodičom sa v istom čase a v istej krajine narodí a postupne sa pripravuje na svoje životné poslanie. Každá doba, a istým spôsobom i krajina, má pritom svoju spoločensko-politickú atmosféru, ktorá určuje „pravidlá hry“ a človek, ktorý vstupuje do aktívneho života, sa môže rozhodnúť bojovať za zmenu týchto „pravidiel“, ak sa javia pre vývoj spoločnosti nevyhovujúce a škodlivé. Alebo, je tu druhá možnosť, ktorú človek pri vstupe do aktívneho života má – prijať stanovené „pravidlá hry“, a to niekedy aj ako nutné zlo, a v rámci ich existencie hľadať a nachádzať východiská pre dosahovanie takých cieľov, ktoré sú spoločensky užitočné a pozitívne. Ja som sa rozhodol pre tú druhú cestu, riadil som sa pritom vždy svojim životným krédom, ktoré mi odporúčalo žiť tak, aby som bol iným čo najmenej na obtiaž a čo najviac na osoh.“
V. Hajko
prof. MUDr. Milan Praslička, DrSc.
* 6.2. 1923 Košice – † 4.4.1985 Bratislava
Biológ, lekár, významná osobnosť slovenskej vedy a vynikajúci pedagóg
„Nerád som žil v prostredí, kde nikto nič nechcel budovať, iba ak vlastné postavenie, aj to ešte lacným a bezprácnym spôsobom. Rád spomínam na ľudí, ktorí prispeli k mojej zmene.“
M. Praslička
prof. RNDr. Juraj Daniel – Szabó, CSc.
* 4.7.1919 Vyšná Slaná – † 23.11. 1990 Košice
Fyzik, vynikajúci vysokoškolský pedagóg
„Pre osobnosť prof. J. Daniel – Szabóa je charakteristická vysoká obetavosť v práci, skromnosť, mimoriadne citlivý vzťah k ľuďom a ochota byť nápomocný svojim spolupracovníkom na každom úseku ich činnosti.„
prof. Potocký, K jubileu 70-tych narodenín prof. Daniel-Szabóa, časopis Pokroky MFA
prof. RNDr. Juraj Dubinský
* 12.6.1914 Beniakovce – † 22.11. 1994 Košice
Fyzik, pedagóg, výraznou mierou sa pričinil o rozvoj fyziky na Východnom Slovensku.
„Profesor Dubinský žil naplno, mal rád ľudí, vedel ich vypočuť a ochotne im pomáhal. V jeho povahe bolo umožňovať mladším kolegom odborný rast a to tak, že im ponechával pomerne široké pole pre ich uplatnenie a vedel vycítiť vktorých smeroch je vhodné ich „nasmerovanie“. Rozvíjal bohaté medzinárodné kontakty, ktoré cieľavedome využíval pre zabezpečenie odborného rastu svojich pracovníkov. Vyznačoval sa závideniahodnou cieľavedomosťou a nevyčerpateľnou energiou s ktorou presadzoval svoje názory a myšlienky. Mal vzácnu schopnosť a cit postrehnúť veci podstatné a progresívne, ktoré potom rozhodne podporoval a presadzoval, pričom sa nebál zdravo riskovať.“
G. Martinská, K. Kudela, L. Šándor, Pokroky MFA, roč.34, r. 1989, K jubileu 75 – tych narodenín
prof. RNDr. Tibor Kolbenheyer, DrSc.
* 12.9.1917 Rimavská Sobota – † 9.3. 1993 Košice
Geofyzik, zakladateľ geofyzikálnej školy na Slovensku
„To čo dal stovkám svojich študentov ako láskavý učiteľ, spolupracovníkom ako fundovaný matematický fyzik, sa nedá vtesnať do žiadneho ocenenia. Pán profesor bol človekom sčítaným, milujúcim vážnu hudbu a humánnym. Avšak mal ešte čosi navyše, za čo sú mu jeho žiaci a spolupracovníci vďační, mal nás všetkých vždy veľmi rád. Skromne a veľmi taktne usmerňoval naše prvé vedecké kroky a podal pomocnú ruku tak, že sme to mnohokrát ani nespoznali. Nech je nám dovolené to, čo sme my dostali od nášho učiteľa, odovzdávať ďalej, aj keď nie v takej dokonalej forme, ale s láskou.“
Bývalí žiaci a spolupracovníci
prof. Ing. Ladislav Potocký, CSc.
*1. 1939 Košice – † 7. 3. 2011 Košice
Fyzik, pedagóg, výraznou mierou sa pričinil o rozvoj výskumu v oblasti magnetizmu v Košiciach
„My, bývalí študenti, spolupracovníci a kolegovia prof. Potockého sme ho považovali za fundovaného vedca, pedanta v práci, citlivého a láskavého pedagóga, pritom náročného nielen na druhých, ale najmä na seba. Správal sa vždy ohľaduplne a s nadšením podporoval kroky svojich kolegov vo vedeckej práci a tešil sa z ich úspechov. Bol spravodlivým vedúcim s rešpektom prirodzenej autority. Poznali sme ho ako človeka vážiaceho si kultúru a milujúceho hudbu. Vždy s láskou hovoril o svojej rodine, manželke a dvoch dcérach, s ktorými mal krásny vzťah.„
bývalí žiaci a spolupracovníci
prof. RNDr. Eva Mišúrová, PhD.
* 11. 4. 1937 Nitra
Bunková biologička, významná osobnosť v odbore rádiobiológia, zodpovedná a svedomitá vysokoškolská učiteľka.
Z myšlienok vyslovených dávno predo mnou ma oslovila hlavne táto: „Človek by mal vždy dávať viac, ako očakáva, že dostane“.
E. Mišúrová
prof. Ing. Slavko Chalupka, CSc.
* 17. 10. 1941 Košice
Fyzik, uznávaný pedagóg modernej fyziky, významná osobnosť v oblasti teoretickej fyziky na Slovensku s medzinárodným dosahom.
Ako jeden z nie veľkého počtu absolventov Fakulty technickej a jadrovej fyziky ČVUT v Prahe, pôsobiacich na fakulte, využil všetky svoje poznatky v prospech študentov. Jeho krédom bolo, že poslucháčom treba odovzdávať vedomosti na takej úrovni, ktorá korešponduje s úrovňou kvalitných univerzít. Mnoho rokov bol členom a predsedom komisie pre záverečné skúšky, kde uplatňoval rozhľad a náročnosť spojenú s ľudským prístupom ku svojim študentom.
Prof. RNDr. Milan Dzurilla, CSc.
* 8. 11. 1938 Levoča – † 24. 9. 2003 Košice
Chemik, zaslúžil sa o vybudovanie vedeckej školy založenej na chémii indolových fytoalexínov zo skupiny kamalexínu a brassinínu.
„Bol to vynikajúci človek a pedagóg. Jeho študenti a kolegovia oceňovali okrem odborných vedomostí a skúseností, predovšetkým jeho skromnosť, ústretovosť, empatiu, priateľskú povahu a ochotu byť nápomocný svojmu okoliu.„
M. Martinková, J. Gonda
prof. RNDr. Lev Bukovský, DrSc.
* 9.9.1939 Podkriváň – † 30. 11. 2021 Košice
Matematik, zakladateľ Košickej školy teórie množín a základov matematiky.
Dodnes si živo spomínam na „kultúrny šok“ po príchode na vytúžené štúdium matematiky. Roky štúdia na gymnáziu, olympiády a korešpondenčné semináre v nás pestovali presvedčenie, že podstata matematiky je najmä v riešení úloh, pripravených niekým iným, že matematiku sa netreba učiť, že jej stačí rozumieť… A zrazu to bolo: definícia, veta, dôkaz, veta, dôkaz… Bolo si to treba všetko pamätať, ale to nestačilo, lebo kedykoľvek mohla prísť otázka „prečo“? Prečo je to tak a prečo nie inak? K pochopeniu zmyslu toho celého nás viedol práve pán profesor Bukovský. Aký význam má v tomto systéme dôkaz, že žiaden jeho krok nie je možné podceniť a oklamať, že má zmysel klásť si otázky aj o tom, čo sme dávno považovali za dané a že neexistuje hlúpa otázka. Presne v duchu jeho vlastnej vety, ktorá medzičasom zľudovela: „Len volovi je všetko jasné…“
K. Cechlárová
prof. Ing. Pavol Kristian, DrSc.
* 13. 1. 1930 Košice – † 3. 9. 2021 Košice
Chemik, významná osobnosť v odbore organická chémia na Slovensku, predstaviteľ vedeckej školy medzinárodného významu.
„Šťastie má ten, kto je naňho pripravený. Každý chce byť šťastný, ja tiež a preto som sa na šťastie pripravoval. Ako? Každodennou prácou, úsilím dosiahnúť čo najviac, robiť veci čo najlepšie a byť čo najužitočnejší celej spoločnosti. A šťastie mi nebolo odrieknuté.“
P. Kristian
prof. Ing. Anna Sopková, CSc.
* 28.2.1927 Sereď – † 19.11.1999 Košice
Biológ, lekár, významná osobnosť slovenskej vedy a vynikajúci pedagóg
Aktívne pracovala do poslednej chvíle svojho života. 19.11.1999 večer skončila prácu pri počítači a o hodinu neskôr sa jej niť života navždy pretrhla. Jej obdivuhodná životná energia a pracovný elán až do posledných hodín pred jej náhlym odchodom inšpirovali a aj naďalej inšpirujú jej bývalých študentov, kolegov a blízkych.
prof. Ing. Dušan Podhradský, DrSc.
* 9. 1940 Ozdín – † 17. 9. 2021 Košice
Biochemik, významná osobnosť v oblasti biochémie peptidov a bielkovín na Slovensku s medzinárodným dosahom.
„Naša bieda je, že nám chýbajú špičkové osobnosti. Je málo nadaným neškodiť, treba im pomôcť„
D. Podhradský
prof. RNDr. Ernest Jucovič, DrSc.
* 6.8.1926 Liptovský Hrádok – † 21.10.1998 Banská Bystrica
Matematik, významná osobnosť slovenskej vedy, jeden zo zakladajúcich a neskôr vedúcich predstaviteľov slovenskej školy Teória grafov a popredný slovenský pedagóg
„Bol to typ vedca, ktorému veľmi záležalo na jeho rodine a nesmierne si vážil zázemie svojho domova. Mal nás rád a snažil sa podeliť s nami o všetko pekné a príjemné, čo kedy sám zažil. Miloval liptovské hory, v ktorých sme strávili množstvo krásnych chvíľ. Ako dvanásťročné dievča som ho sprevádzala na služobnej ceste v Prahe, kde mi ukázal jej pamätihodnosti tak, ako si ich pamätal zo svojich štúdií. Mal dušu svetoobčana, ktorý si vážil ľudskosť a pozitívne hodnoty každého národa a každej kultúry. Z detských spomienok sa mi však otec najživšie vynára, ako si ceruzkou kreslí pre nás záhadné obrazce na každý kúsok nepopísaného papiera a dokonca aj na biele pingpongové loptičky.“
zo spomienok dcéry prof. MUDr. Ruženy Tkáčovej, DrSc.
Prof. Ing. Mirjam Gálová, DrSc.
*8. 8. 1935 Námestovo – † 31. 10. 2017 Košice.
Chemik, významná osobnosť v odbore fyzikálna chémia. Prispela k rozvoju chémie nielen na Prírodovedeckej fakulte UPJŠ, ale aj v zahraničí.
„Zanechala za sebou vedeckú školu, ktorej absolventi sú v súčasnosti profesormi a docentmi chémie, resp. vedeckými pracovníkmi na rôznych univerzitách, ústavoch Akadémie vied SR a privátnych výskumných laboratóriách. Bola poprednou vedkyňou, učiteľkou, kolegyňou, priateľkou a osobnosťou, ktorá bola svojou zodpovednosťou, húževnatosťou a tvorivosťou pri prekonávaní problémov príkladom pre nás všetkých a ktorá nám bude chýbať. Zostanú už len spomienky.“
Renáta Oriňaková
prof. RNDr. Ján Košťálik, DrSc.
*19. 8. 1929, Pondelok – dnes súčasť obce Hrnčiarska Ves, okres Poltár – † 4. 12. 2018 Prešov
Geograf, významná osobnosť v oblasti geomorfológie a kvartérnej geológie.
„Od počiatkov vedeckej kariéry spájal náročný a exaktný terénny výskum s využitím moderných metód a poznatkov zo zahraničia. Nevšedný entuziazmus sprevádza jeho odvaha prezentovať aj názory, ktoré sa momentálne nezdajú správne, ale čas napokon potvrdí, že sa nemýlil.“
Z. Hochmuth, P. Spišiak