Fyzikálny náboj

Medzinárodná súťaž Fyzikálny náboj sa po dvoch rokoch online súťaženia, znova konala prezenčne a to aj v priestoroch našej fakulty. V piatok 04.11. 2022, 13 juniorských a 13 seniorských 5 členných tímov, riešilo počas 2 hodín 40 zaujímavých fyzikálnych úloh. https://physics.naboj.org

V rámci Slovenska sa do súťaže zapojilo 50 juniorských a 54 seniorských tímov.

V medzinárodnom kole súťažilo 114 juniorských a 133 seniorských tímov z Česka, Španielska, Maďarska, Poľska a Slovenska.

Do súťaženia v Košiciach sa zapojili žiaci zo 16 gymnázií.

• Gymnázium Kukučínova 1, Poprad
  • Spojená škola – Gymnázium Dominika Tatarku 7, Poprad
  • Gymnázium T. Vansovej 17. novembra 6, Stará Ľubovňa
  • Gymnázium J. A. Raymana, Mudroňova 20, Prešov
  • Gymnázium Kpt. Nálepku 6, Sobrance
  • Gymnázium Pavla Horova Masarykova 1, Michalovce
  • Gymnázium Ľ. Štúra 26, Michalovce
  • Gymnázium Komenského 32, Trebišov
  • Gymnázium B.S.T. Haličská cesta 9, Lučenec
  • Gymnázium sv. T. Akvinského, Zbrojničná 3, Košice
  • Gymnázium Opatovská cesta 7, Košice
  • Gymnázium Park mládeže 5, Košice
  • Súkromné gymnázium Dneperská 1, Košice
  • Gymnázium Alejová 1, Košice
  • Gymnázium Šrobárova 1, Košice
  • Gymnázium Poštová 9, Košice

Každý tím dostáva v úvode súťaže prvých 8 úloh zo zbierky 40 úloh, ktorých náročnosť postupne narastá. Riešenie úloh tím konfrontuje s opravovateľmi. Pokiaľ je úloha správne vyriešená, tím dostáva ďalšiu úlohu na riešenie. Vyhráva tím, ktorí počas 2 hodín vyrieši najväčší počet úloh.

Úlohy každého tímu obsahujú jedinečné čiarové kódy. Skenovaním a nahrávaním správne vyriešených úloh v online systéme sa vyhodnocuje priebežné a celkové poradie v danom mieste konania súťaže, na národnej a medzinárodnej úrovni.

Na prvých miestach sa v Košiciach umiestnili tímy:

Juniori

1. Gymnázium Poštová 9, Košice – 3. miesto v rámci Slovenska, 8. miesto v medzinárodnom kole
  2. Gymnázium Alejová 1, Košice – 7. miesto v rámci Slovenska, 15. miesto v medzinárodnom kole
  3. Gymnázium Kukučínova 1, Poprad – 10. miesto v rámci Slovenska, 23. miesto v medzinárodnom kole

Seniori

1. Gymnázium Poštová 9, Košice – 1. miesto v rámci Slovenska, 2. miesto v medzinárodnom kole
  2. Gymnázium Alejová 1, Košice – 8. miesto v rámci Slovenska, 31. miesto v medzinárodnom kole
  3. Gymnázium B.S.T. Haličská cesta 9, Lučenec – 13. miesto v rámci Slovenska, 46. miesto v medzinárodnom kole

Všetkým účastníkom súťaže Fyzikálny náboj gratulujeme.

Priebeh, ale aj prípravu súťaže, zabezpečil skvelý tím:
Mišo Rončík (4.Fd), Katka Revická (1.MFmu), Jakub Žoldák (1.MFmu), Simona Parasková (2.MFb), Marek Benčík (1.FImu), Juliana Hockicková (3.MFb), Diana Molitorisová (3.MFb), Anka Želizňáková (2.FBb), Martina Husárová (2.FBb), Betka Takáčová (2.MFmu), Janka Maťašová (1.FBmu), Dagmara Lopatková (3.MFb), Terka Prevužňáková 3.MFb, Ivan Tronov (4.TVFd), Danka Jacková a Marián Kireš (ODF ÚFV).