Informačný list predmetu Právna klinika pre vybrané komunity/Street Law I (zimný semester)
Sylaby_zimný semester
Charakteristika kliniky
Street Law klinika je samostatným typom kliniky. Ide o vzdelávací program zameraný na rozvíjanie kľúčových právnických kompetencií u študentov práva s benefitom na rozvoj právneho vedomia u vybraných komunít. Cieľom kliniky je zdokonaliť študenta v praktických zručnostiach potrebných pre prácu právnika (napr. ústny prejav, pohotová argumentácia, vysvetlenie právneho problému laikovi zrozumiteľným spôsobom, vyhľadávanie judikátov a právnej literatúry, schopnosť sebaprezentácie) prostredníctvom učenia študentov/tiek stredných škôl a odsúdených vo výkone trestu.
Právna klinika pre vybrané komunity/Street Law (Street Law klinika) je výberový predmet určený pre 2. a 3. ročník bakalárskeho študijného programu a 1. roč. magisterského študijného programu. Vyučuje sa v zimnom a letnom semestri. Klinika končí v oboch semestroch absolvovaním.
Organizácia kliniky
Práca na Street Law klinike zahŕňa výkon praxe v komunite, ktorú si študenti zvolia a klinické semináre na pôde fakulty. V úvodných týždňoch kliniky študenti absolvujú workshop zameraný na komunikačné zručnosti a nácvik využívania interaktívnych vo vzdelávaní práva. Počas semestra študenti absolvujú dvojhodinové semináre, ktoré sú vedené interaktívnym spôsobom a konajú sa v miestnosti Kancelárie právnych kliník. Súčasne vedú hodiny o práve na stredných školách a v ústavoch na výkon trestu odňatia slobody v Košiciach a Košiciach – Šaci.
Spôsob výučby
Teoretická príprava
Počas pôsobenia na klinike študenti pracujú vo dvojiciach/trojiciach (tzv. lektorské dvojice/trojice). Na seminároch sa oboznamujú najmä s interaktívnymi spôsobmi učenia práva pod vedením vyučujúcej. Zároveň majú možnosť diskutovať o jednotlivých preberaných právnych témach a prípadných problémoch pri výkone praxe.
Prax
Právna prax študentov prebieha kontinuálne počas oboch semestrov vo vybraných komunitách – na stredných školách a v Ústavoch na výkon väzby a výkon trestu odňatia slobody v Košiciach a v Košiciach – Šaci. Prax spočíva vo vedení hodín o práve na rôzne právne témy, s využitím interaktívnych a participatívnych metód.
Metódy
Charakteristickou črtou tejto právnej kliniky je používanie interaktívnych metód pri vyučovaní právneho obsahu – práca v skupine, brainstorming, hranie rolí, riešenie modelových situácií, simulovaný súdny proces, názorová a argumentačná konfrontácia. Interaktívne postupy sa využívajú na seminároch, pri príprave študentov práva na prax. Tieto metódy rovnako používajú samotní študenti práva v hodinách o práve vo svojej komunite.
Význam využitia interaktívnych prístupov vo vzdelávaní je v tom, že sa účastníci zapájajú do diania, čím sa vytvára priestor pre vedenie dialógu medzi účastníkmi navzájom ako aj lektorom – teda študentom práva a účastníkmi na danú tému. Okrem toho pomáha študentom nachádzať rôzne riešenia problémov, hodnotiť alternatívy a ich dôsledky, získať nové pohľady a kriticky myslieť.
Výrazným efektom realizácie vyššie menovaných metód je oživenie preberanej témy, priama angažovanosť účastníkov, stimulácia účastníkov vyjadriť svoj názor a hľadať argumenty na jeho pozitívnu prezentáciu.
Klienti kliniky
Klientmi právnej kliniky sú študenti stredných škôl a odsúdení v ústavoch na výkon väzby a výkon trestu odňatia slobody.
Práca s klientmi spočíva vo vedení interaktívnych hodín o práve, diskutovaní o rôznych právnych témach a odpovedaní na konkrétne otázky.
Pri príprave jednotlivých interaktívnych hodín študenti čerpajú zo študijnej literatúry, v ktorej sú interaktívne metodiky rozpracované.
Hodnotenie
Spôsob hodnotenia študentov je špecifický a zohľadňuje prácu študenta na právnej klinike.
Podmienkami úspešného absolvovania predmetu Práva klinika pre vybrané komunity/Street law I. sú:
- Absolvovanie minimálne jedného z dvoch workshopov právnej kliniky v úvodných týždňoch semestra ( 2b za každý workshop)
- Absolvovanie praxe na vybranej strednej škole alebo ÚVV a ÚVTOS v počte 7 vzdelávacích stretnutí, pričom je potrebné zrealizovať minimálne 5 vzdelávacích stretnutí (3b za každé zrealizované vzdelávacie stretnutie)
- Odovzdanie krátkych hodnotiacich výstupov (denníkov) k jednotlivým odučeným hodinám ( 1 b za každý hodnotiaci výstup )
- Absolvovanie záverečného interview ( 3b).
Maximálny počet bodov, ktorý môže študent získať je 35 bodov.
Pre udelenie hodnotenia absolvoval musí študent získať minimálne 25 bodov so zachovaním minimálnych požiadaviek stanovených pri jednotlivých podmienkach hodnotenia.
Kapacita a výber
Klinika prijíma max. 20-22 študentov.
V prípade vyššieho záujmu ako je stanovená kapacita predmetu, bude na prvom seminári v semestri uskutočnený výber študentov. Uprednostnení budú študenti, ktorí si zvolia oba na seba nadväzujúce predmety, t.j. Právna klinika pre vybrané komunity/Street Law I a následne Právna klinika pre vybrané komunity/Street Law II.
Vyučujúca:
JUDr. Daniela Lamačková, PhD.
Spolupracujúce inštitúcie:
Gymnázium Šrobárova 1, Košice
Gymnázium Park Mládeže 5, Košice
Gymnázium Trebišovská 12, Košice
Gymnázium Alejová 1, Košice
Gymnázium sv. Edity Steinovej, Košice
Evanjelické gymnázium J.A. Komenského v Košiciach
Ústav na výkon väzby a výkon trestu odňatia slobody v Košiciach
Ústav na výkon trestu odňatia slobody v Košiciach – Šaci