Prejsť na obsah

Témy mimo korony

5minút, 47sekúnd

Zahltil nás informačný pretlak o postupe ochorenia COVID-19. S prepuknutím pandémie sa ale nestratili naveky všetky iné spoločenské otázky. Dobrý prehľad pokladáme za základnú výbavu, preto Vám raz týždenne prinesieme monotematický newsfilter k aktuálnemu dianiu pomimo pandemického vývoja.

Epizódy:
#1 Reprodukčné zdravie
#2 Reformy súdnictva


#2 Reformy súdnictva

Začiatkom januára sme v médiách mohli čítať o výsledkoch posledného prieskumu Eurobarometer, podľa ktorého slovenskému súdnictvu nedôveruje  až 72 % opýtaných (TA3 https://bit.ly/3bvEqx5).

V marci bolo zadržaných 13 sudcov a sudkýň obvinených z korupcie. Medzi obvinenými je aj (dnes už bývalá) podpredsedníčka Najvyššieho súdu, sudcovia bratislavského krajského súdu a okresného súdu Bratislava 1 (tvnoviny.sk https://bit.ly/3asYler). Ústavný súd dal súhlas na vzatie do väzby len pri 5, do väzby sa nakoniec dostali len 4 (tvnoviny.sk https://bit.ly/2VUxenD).

Začiatkom apríla boli opätovne medializované už skôr známe podozrenia na korupciu s prepojením na Okresný súd Žilina (Aktuality.sk https://bit.ly/3aC041q; Denník N https://bit.ly/34WTXDu).

A napokon Ústavný súd včera udelil súhlas na vzatie do väzby sudcu a bývalého predsedu Štátnych hmotných rezerv Kajetána K. (Pravda https://bit.ly/3eDD45j)

Obvinená Monika J. a obvinený Kajetán K. sa pritom ešte minulý rok uchádzali o kandidatúru na Ústavný súd .

Po zatýkaní sa na súdoch začalo výraznejšie diskutovať o potrebe očisty justície (Denník N https://bit.ly/3cxJ2To). Na Okresnom súde Prešov vznikla výzva „Preverte nás!“ (Korzár Prešov, https://bit.ly/3bwVsuE). Iná skupina sudkýň a sudcov vidí za nízkou dôverou v súdy najmä vyjadrenia politikov a novinárov, ktorí zveličujú individuálne zlyhania (Blog A. Baránika na Denníku N https://bit.ly/34WhOTM).

Tento pondelok predložila vláda parlamentu svoje programové vyhlásenie a požiadala o vyslovenie dôvery. V justícii navrhuje napríklad tieto opatrenia: previerky majetku sudcov, trestný čin ohýbania práva, zrušiť imunitu sudcov na rozhodovanie, zriadiť Najvyšší správny súd s disciplinárnou právomocou, vekový limit pre sudcov (Najprávo https://bit.ly/2W4BbpV).  

Viac o zamýšľaným zmenách v súdnictve si môžete prečítať v rozhovore portálu Aktuality s ministerkou spravodlivosti Máriou Kolíkovou (Aktuality https://bit.ly/3by3R0G), alebo vypočuť v podcastovej verzii (podcast Aktuality Nahlas z 6. a 7. apríla, 1. časť https://bit.ly/3aqupzK; 2. časť https://bit.ly/2VudgRj). Nový systém previerok sudcov by mal zahŕňať preverovanie majetku sudcov, prípadne ich blízkych osôb Súdnou radou. V prípade pochybností by sa pristúpilo k detailnejšej „previerke spoľahlivosti“. Konkrétny návrh sa bude musieť opatrne zohľadniť minuloročný nález Ústavného súdu o protiústavnosti previerok.

Združenie sudcov Slovenska sa však obáva, že navrhované reformy by mohli znamenať ohrozenie nezávislosti súdnictva (SME https://bit.ly/34Y2O7N). Iniciatíva Za otvorenú justíciu  zmeny ohlásené v programovom vyhlásení víta (Webnoviny https://bit.ly/2RZZPqk). Pozitívne ho vníma aj Eva Kovačechová zo združenia Via Iuris v podcaste Aktuality nahlas (epizóda z 20. apríla., od 6. minúty https://bit.ly/2XTiesG).

V podcaste od Denníka N si môžete vypočuť diskusiu organizovanú Nadáciou Zastavme korupciu                s ministerkou Máriou Kolíkovou, sudkyňou Pamelou Záleskou, sudcom Dušanom Čimom a advokátom Petrom Kubinom. Dozviete sa zaujímavé názory na korupciu na súdoch, na priebeh výberových konaní alebo aj na ideu samotárskeho života sudcov (https://bit.ly/2yx0Krn).    

K reformám súdnictva pristúpilo aj Poľsko v roku 2017. Nové pravidlá odchodu do dôchodku a pravidlá pre obsadzovanie disciplinárneho senátu sú predmetom kritiky zo strany orgánov EÚ pre obavy o nezávislosť súdov. Teraz začiatkom apríla Súdny dvor na návrh Komisie predbežne prikázal Poľsku pozastaviť prijaté disciplinárne pravidlá (EURACTIV https://bit.ly/2XYnV8P).


#1 Reprodukčné zdravie

Dnes sa zameriame na otázku reprodukčného zdravia, keďže práve dnes sa v poľskom Sejme bude rokovať o ďalšom obmedzení prístupu k interupciám a vzdelávaniu v oblasti reprodukčného zdravia. Podľa platnej legislatívy sa môže v Poľsku vykonať interupcia iba v troch prípadoch. V dôsledku pandémie nie sú možné masové demonštrácie proti návrhu, ako tomu bolo v roku 2016, preto odporcovia na protest zablokovali v autách kruhový objazd vo Varšave ( GUARDIAN https://bit.ly/3egxrJY). Predložený návrh má zakázať interupcie z dôvodu poruchy plodu, ktorý predstavuje 98 % prípadov, čím by v skutočnosti skoro úplne znemožnil ukončenia nechceného tehotenstva. (Notes from Poland https://bit.ly/2wCAjjk) Očakáva sa však, že k sprísneniu napokon nedôjde (Wiadomosci  https://bit.ly/2yZVcWx)

Obmedzovanie práv žien je horúcou otázkou aj v USA, kde viaceré štáty pod rúškom obmedzení kvôli koronavírusu zavádzajú opatrenia na obmedzenie interupcií, v niektorých štátoch tieto zákazy už súdy zrušili (Forbes https://bit.ly/2VAGnl8). Plánované rodičovstvo v USA bolo súčasťou debaty už pred pandémiou, v niektorých štátoch bola dostupnosť plnej zdravotnej starostlivosti v oblasti reprodukcie na veľmi nízkej úrovni už predtým (NY Times https://nyti.ms/3bbeoPb). Obmedzenia prijaté v Lousiane sú už dnes predmetom konania na US Supreme Court (June Medical Services v. Russo), po tom ako sa odvolací súd odchýlil od rozhodnutia v podobnom prípade z Texasu (Whole Woman’s Health v. Hellerstedt, 2016) (Washington Post – https://wapo.st/2XGaBFN). Ide o prvý interupčný prípad na Najvyššom súde od vymenovania konzervatívnych sudcov prezidentom Trumpom, ktorý sa netajil svojou túžbou o prelomenie precedentu Roe v. Wade (NY Times podcast Daily https://nyti.ms/2XD5tm0).

Téme sa nevyhneme ani na Slovenku, keďže koaličná zmluva poskytuje poslancom koalície široké možnosti na autonómne predkladanie reštriktívnych zákonov v „kultúrno-etických otázkach“ (SME https://bit.ly/2RHt15o). Poslankyňa koaličnej Kresťanskej únie Záborská v nedávnom rozhovore pripustila nie len posilnenie informovanosti o rizikách interupcií, ale aj zmeny zákona (Pravda – https://bit.ly/2xv31TP).  


Študuj na UPJŠ