Prejsť na obsah

Ako zvládnuť dištančné štúdium či prácu z domu?

3minút, 23sekúnd

Momentálna situácia väčšinu ľudí, vrátane zamestnancov aj študentov UPJŠ, uväznila doma. Práca, či štúdium z domu môžu byť pre našu vôľu a sebadisciplínu ozajstnou výzvou. Univerzitné poradenské centrum preto spojilo sily s jedným z členov Career Clubu – vzdelávacou spoločnosťou Suvko Coaching, aby sme vám ponúkli niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu pri aktivitách zotrvať.

1. Príprava robí šampióna

Alfou a omegou efektívnej práce je vedieť, ktoré úlohy Vás v najbližšej dobe čakajú. Preto je namieste vytvoriť si denný, týždenný, príp. aj mesačný plán aktivít (ako na to sme podrobne rozpísali v tomto článku). Rovnako dôležité je tiež vhodne zvoliť a prispôsobiť si priestor pre prácu či štúdium. Ideálna voľba je tichá miestnosť, ktorá ponúka minimum rozptýlenia. Ak aj nejaké sú, odstráňte ich (vopred si poupratujte, vypnite rádio, TV, vyžeňte domáceho miláčika…). Nezabudnite upozorniť aj rodinu a blízkych, že študujete/pracujete a nechcete byť rušený/á.

2. Ak pracujete/študujete, správajte sa tak

Ak chcete byť naozaj produktívny/a, dodržujte (aspoň približne) váš bežný režim. Nepracujte z postele. Prezlečte sa z pyžama do pohodlného oblečenia a presuňte sa do svojho pracovného kútika.

3. Dostaňte sa do procesu od začiatku

Tu prichádza na rad Váš zoznam úloh (bod 1). Miesto niekoľko hodinového pracovného maratónu si deň rozdeľte na niekoľko menších šprintov. Uplatnite pravidlo „ráno zjedz žabu“ a začnite tou najväčšou výzvou. Pokračujte menšími, menej náročnejšími úlohami.

4. Využívajte remote komunikačný štýl

Nenechajte sa vyrušovať správami, emailami, či telefonátmi. Režim „nerušiť“ platí i pre telefón či sociálne siete. Vypnite si všetky upozornenia, ktoré by mohli narúšať vaše sústredenie. Pomôcť Vám v tom môže napríklad aplikácia Offtime. Vďaka nej zistíte ako využívate svoj smartfón a využívaním akých aplikácii trávite najviac času. Na základe toho si následne môžete obmedziť alebo vymazať požierače času.  Aplikácia Vám tiež umožní dať sa do offline režimu a venovať sa každodenným úlohám.

S kolegami, či spolužiakmi si dohodnite tzv. check in time, kedy sa skontaktujete a preberiete všetko potrebné. Na efektívnu komunikáciu a deľbu úloh môžete využiť Trello (s ktorým máme veľmi dobrú skúsenosť aj my v UNIPOC) alebo nástroje Zoom, či Miro.

5. Pravidelne dobíjajte baterky

Naplánujte si pauzy medzi úlohami! Tie pomáhajú fyzickému a mentálnemu zdraviu a rovnako Vašej produktivite. Mozog totiž nie je stavaný udržiavať pozornosť niekoľko hodín. Používajte pravidlo 90/20. Hodinu a pol práca, 20 minút oddych. Počas pauzy sa prejdite (po byte, či záhrade), najedzte sa, zacvičte si… hocičo vďaka čomu váš mozog vypne. Na pomoc si opäť môžete prizvať appky, napr. Toggl alebo Forest. Aplikácia Forest pomáha udržiavať pozornosť formou hry. Funguje na princípe časovača, ktorého spustením zasadíte semienko stromu. Čím dlhšie sa budete zvolenej aktivite venovať, tým krajší strom vám vyrastie. Cieľom je mať na konci dňa aspoň pár stromov.

6. Staňte sa príkladom pre ostatných

Ak si tieto „pravidlá“ práce z domu osvojíte, stanete sa produktívnejším, a zároveň žiarivým príkladom pre svoje okolie. Podeľte sa preto o tieto tipy i so svojimi spolužiakmi a kolegami, ktorých možno inšpirujú a pomôžu tiež.

Viac zaujímavých tipov môžete nájsť aj na stránke Firemný kouč.
            


Študuj na UPJŠ