Developing and deploying SOC capabilities for the academic sector – a teamwork of Universities and RTOs in the CEE region
SOCCER
Rozvoj a nasadzovanie spôsobilostí SOC pre akademický sektor – projekt tímovej práce univerzít a RTO v regióne CEE je zameraný na posilnenie spôsobilostí a odolnosti EÚ v oblasti kybernetickej bezpečnosti podporou rozvoja pripravenosti, pripravenosti, spôsobilostí bezpečnostných operačných centier (SOC), a infraštruktúra v rámci akademického sektora – univerzity a výskumné a technologické organizácie (RTO) najmä v strednej a východnej Európe (CEE). Región strednej a východnej Európy je teraz silne zasiahnutý množstvom kybernetických operácií vykonávaných súbežne s rastúcim geopolitickým napätím, rovnaký trend možno pozorovať aj v prípade akademických centier, ktoré sú teraz permanentne ohrozené a zažívajú „najväčšie množstvo útokov každý mesiac v roku 2022“. a v roku 2021“. Očakáva sa teda, že projekt podporí štruktúrovanú a podloženú jednotnou metodikou, rozvoj a nasadenie infraštruktúry a služieb SOC v rámci akademických centier zapojených do konzorcia projektu. To zahŕňa vytvorenie súboru nástrojov na zdieľanie najlepších postupov týkajúcich sa zriadenia SOC a modelov možného nasadenia a integrácie služieb SOC. Nasýtenie akademického sektora danými riešeniami SOC povedie k lepšiemu monitorovaniu, odhaľovaniu a reakcii na kybernetické útoky a hrozby vrátane zdieľania znalostí a informácií o hrozbách kybernetickej bezpečnosti (CTI) (databáz zraniteľností), ako aj k podpore popularizácie rámca pre spoločnú reakciu. proti kybernetickým incidentom (FIRST, SIM3). Dôležitým cieľom projektu je popularizácia vedomostí o vývoji, nasadení a fungovaní SOC a budovanie relevantných zručností SOC v komunite kybernetickej bezpečnosti na univerzitách, čo je budúce zoskupenie odborníkov v oblasti kybernetickej bezpečnosti, od ktorých sa očakáva, že budú podporovať súkromné a verejné subjekty pri zlepšovaní ich kybernetickej bezpečnosti. Schopnosti.
Do projektu je v rámci UPJŠ zapojených viacero pracovísk: Centrum Informačných a Komunikačných technológií, Ústav Informatiky PF UPJŠ, Katedra obchodného práva a hospodárskeho práva PrávF, Ústav teórie práva Gustava Radbrucha PrávF a Centrum celoživotného vzdelávania a podpory projektov UPJŠ.
Misia: Naším poslaním je posilniť obranu akademického sektora pred kybernetickými hrozbami a pôsobiť ako strategický brankár pre intelektuálny kapitál, integritu výskumu a súkromie študentov. Ako tréner odolnosti kybernetickej bezpečnosti umožňujeme akademickým hráčom orientovať sa v neustále sa vyvíjajúcej oblasti, zabezpečujeme kontinuitu výskumu, chránime kritické údaje a udržiavame reputáciu inštitúcií.
Ciele:
- Rozvoj SOC alebo schopností SOC v rámci konzorcia SOCCER čo povedie k lepšiemu monitorovaniu, odhaľovaniu a reakcii na kybernetické útoky, čím sa ochránia osobné údaje študentov, zamestnancov a vedcov, práva duševného vlastníctva a kritické technológie.
- Podpora pripravenosti a pripravenosti SOC prípravou vzdelávacích materiálov o implementácii SOC.
- Vytvorenie ekosystému zdieľania informácií a CTI v akademickom sektore v strednej a východnej Európe vďaka databázam zraniteľností.
- Vytvorenie súboru nástrojov SOC4Academia popularizovať poznatky o vývoji, nasadení a fungovaní SOC, ako aj o modeloch možného nasadenia a integrácie služieb SOC.
- Iniciovanie a podpora integrácie a spolupráce s tímami CSIRT, ako aj európskymi a medzinárodnými štruktúrami vďaka popularizácii rámca pre spoločnú reakciu na kybernetické incidenty (FIRST, SIM3).
- Využívanie najmodernejších techník umelej inteligencie a strojového učenia a využitie výpočtového výkonu na inováciu a zlepšenie odhaľovania škodlivých kybernetických aktivít.
Schéma: DIGITAL EUROPE
Výzva: DIGITAL-ECCC-2022-CYBER-03-SOC
Realizácia projetu: 01.10.2023 – 30.09.2026
Odborní garanti za UPJŠ:
doc. JUDr. RNDr. Pavol Sokol, PhD.
Ing. Jozef Jantošovič
Konzorcium:
- AKADEMIA GORNICZO-HUTNICZA IM. STANISLAWA STASZICA W KRAKOWIE (koordinátor)
- MYKOLO ROMERIO UNIVERSITETAS
- CESNET ZAJMOVE SDRUZENI PRAVNICKYCH OSOB
- UNIWERSYTET ROLNICZY IM. HUGONA KOLLATAJA W KRAKOWIE
- UNIVERZITA TOMASE BATI VE ZLINE
- Masarykova univerzita
- UNIWERSYTET JAGIELLONSKI
- TARTU ULIKOOL
- UNIVERZITA PAVLA JOZEFA SAFARIKA V KOSICIACH
This project has received funding from the European Union’s Digital Europe Programme under Grant Agreement No. 101128073.