enabling Clinical Research in Emergency and Acute care Medicine through automated data extraction
e-CREAM
Pandémia CoViD-19 preukázala kľúčový význam vysokokvalitných pohotovostných oddelení (ED) pri zabezpečovaní najlepšej starostlivosti pre pacientov. Prvé klinické vyšetrenie na ED je skutočne nevyhnutné na rozhodnutie o vhodnej liečbe a hospitalizácii. Podobne prvé ošetrenia poskytované v ED sú často nevyhnutné na zaručenie najlepšieho možného výsledku.
To predstavuje výzvu neustáleho hodnotenia a zlepšovania klinického a organizačného výkonu jednotlivých ED, a to aj nezávisle od CoViD-19, na základe overených kritérií. Najpresvedčivejším spôsobom, ako to dosiahnuť, je klinický výskum a výskum hodnotenia kvality starostlivosti. Žiaľ, dodnes sa možnosť výskumu v urgentnej medicíne stretáva s problémami udržateľnosti. Obrovský počet pacientov navštevujúcich ED (60 – 90 000 pacientov má prístup k stredne veľkému ED za rok) a nedostatok personálu, ktorý tieto oddelenia chronicky sužuje, znemožňujú zber ad hoc údajov. Preto sa klinický výskum v urgentnej medicíne väčšinou obmedzuje na veľké akademické centrá, ktoré môžu počítať s organizáciami a tímami zameranými na výskum.
Ciele e-CREAM: Tento projekt má tri hlavné ciele: 1) vyvinúť nové technické riešenia na extrakciu spoľahlivých klinických informácií zo štruktúrovaných a neštruktúrovaných údajov obsiahnutých v rôznych elektronických súboroch pacientov; 2) FAIRify (t. j. zabezpečenie vyhľadateľnosti, dostupnosti, interoperability a opätovného použitia údajov) zavedených databáz pre lekárov, výskumníkov, tvorcov zdravotnej politiky a občanov pri rešpektovaní európskej a národnej legislatívy; 3) otestovať využívanie zavedených databáz v dvoch relevantných prípadoch použitia: i) posúdenie sklonu ED k hospitalizácii pacienta a ii) vývoj riadiacej dosky, ktorú budú používať občania a tvorcovia politík na zlepšenie kvality starostlivosti o ED.
Schéma: HORIZON EUROPE
Výzva: HORIZON-HLTH-2021-TOOL-06-03
Realizácia projektu: 09/2022- 08/2027 (60 mesiacov)
Odborný garant za UPJŠ:
prof. MUDr. Peter Mitro, PhD.
Konzorcium:
- ISTITUTO DI RICERCHE FARMACOLOGICHE MARIO NEGRI – IRFMN (koordinátor)
- ROBIX LIFE SRL – OROBIX LIFE
- FOMDAZIONE BRUNO KESSLER – FBK
- DIOIKHSH YGEIONOMIKHS PERIFEREIAS KRHTHS – ADMINISTRATION OF HEALTH REGION A.H.RE 7TH HEALTH REGION CRETE
- ASTIR SRL – ASTIR
- ECRIN EUROPEAN CLINICAL RESEARCH INFRASTRUCTURE NETWORK – ECRIN
- Univerzitetni klinicni center Maribor – SB MARIBOR
- UNIVERZITA PAVLA JOZEFA ŠAFÁRIKA V KOŠICIACH – UPJŠ
- UNIWERSYTET JAGIELOWSKI
This project has received funding from the European Union’s Horizon Europe research and innovation programme under Grant Agreement No. 101057726.