Prejsť na obsah

Expozícia tropických a subtropických rastlín

3minút, 9sekúnd

Skleníky Botanickej záhrady UPJŠ v Košiciach boli postavené v roku 1958 a zaberajú plochu 3500 metrov štvorcových. Tvorí ich komplex expozičných a pestovateľských skleníkov, ktoré poskytujú návštevníkom možnosť  bližšie spoznať mnoho druhov rastlín tropických a subtropických oblastí sveta. V rokoch 2014-2016 prešli tri najväčšie skleníky rozsiahlou rekonštrukciou opláštenia a vykurovania, na ktorú sme nadviazali postupnou rekonštrukciou ďalších skleníkov, ale aj expozícií. V našich zbierkach disponujeme množstvom subtropických a tropických, okrasných a úžitkových  drevín, bylín a papradí. Druhovo najpestrejšie sú zbierky kaktusov a iných sukulentov, orchideí a bromélií.  

Skleník I

V prvom skleníku sú dominantou palmy (Trachycarpus fortunei, Dypsis lutescens, Archontophoenix cunninghamiana), rastliny z oblastí Strednej a Južnej Ameriky (Theobroma cacao, Mimosa, Caliandra, Psidium, begónie, bromélie, orchidey, paprade), Austrálie (Araucaria, Eucalyptus citriodora, Grevillea), ale tiež juhovýchodnej Ázie (chlebovník – Artocarpus heterophyllus, zázvor Etlingera elatior).
  

Skleník II

V druhom a zároveň najvyššom skleníku (12 metrov), je expozícia rastlín juhovýchodnej Ázie s vodopádom a jazierkom, v okolí ktorého rastú banánovníky (Musa sp.), dreviny ako Syzigium aqueum, ale tiež epifitické orchidey (Vanda, Dendrobium, Angraecum ) a paprade. Dominantou tohoto skleníka je jeden z najväčších bambusov sveta – Dendrocalamus giganteus, s hrúbkou stebla od 10 do 25 cm. Časť skleníka je tiež venovaná aj strednej Amerike (Persea americana, Anthurium). Tento skleník je miesto, kde sa prezentuje pravidelná výstava orchideí.
   

Skleník III

Tento skleník ponúka ukážku lesných spoločenstiev JV Ázie, Afriky, ale aj Severnej a Južnej Ameriky. Dlhoročnou súčasťou sú majestátne Fikusy (F. lyrata, F. benghalensis, F. altissima), zbierka vzácnych a pomaly rastúcich cykasov (z rodov Cycas, Encephalartos, Ceratozamia, Zamia), ale tiež ovocné druhy ako Carica papaya, Eriobotrya japonica.
   

Skleník IV – Viktória

Najteplejší tropický skleník ponúka bohatú ukážku rastlín z čeľadí Bromeliaceae, Orchidaceae (Vanilla, Dendrobium), epifitické kaktusy (rodu Rhipsalis), no tiež rôzne popínavé liany (Aristolochia, Philodendron, Piper ornatum). Ďalšími zaujímavými rastlinami sú nielen epifytické paprade Platycerium bifurcatum a cukrová trstina (Saccharum oficinarum), ale aj tropické ovocie karambola (Averrhoa carambola). Neodmysliteľnou súčasťou skleníka sú aj dva bazény s rybami (karasy, koi kapre, sumce žraločie, bichir senegalský) a tiež v nich sezónne rastú tropické lekná (Victoria cruziana, Nelumbo sp). V tomto skleníku sa už tradične odohráva aj výstava exotických motýľov trópov a subtrópov.
     

Skleník V

Sukulentný skleník návštevníkom približuje predovšetkým svet kaktusov a iných sukulentov. Hlavné zastúpenie majú rastliny z oblastí severnej a južnej Ameriky, ale dajú sa tu vidieť aj sukulenty južnej Afriky. Sprievodnú vegetáciu tvoria  rastliny z čeľadí Bromeliaceae, Fabaceae, Agavaceae, Crassulaceae, ktoré v prírode rastú spolu s kaktusmi.
 

Skleník VI

Zvlášť sú sústredené subtropické úžitkové rastliny ako sú figovník (Ficus carica), rohovník (Ceratonia siliqua) s plodmi známymi ako svätojánsky chlieb, oliva (Olea europea), aka ovocná (Feijoa sellowiana), Diospyros kaki, rajčiakovec (Cyphomandra betacea) a predovšetkým rôzne druhy a kultivary citrusov. V podraste skoro na jar rozkvitajú rôzne druhy cibuľovín a Clivia miniata.
 


Študuj na UPJŠ