Medzinárodná vedecká škola SFEL 2024

14. - 18. októbra 2024
Hotel Sorea Máj, Liptovský Ján
11:00

Odborníci z Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach (UPJŠ), Technickej univerzity v Košiciach (TUKE) a ústavov Slovenskej akadémie vied (SAV) v spolupráci s odborníkmi ďalších slovenských vedeckých inštitúcií sa ujali prípravy a organizácie School of XFEL and Synchrotron Radiation Users  2024 –  SFEL 2024 (Školy užívateľov XFEL a synchrotrónového žiarenia 2024).  Podujatie bude zamerané na výchovu slovenskej komunity používajúcej zdroje fotónov a neutrónov pre výskumné projekty slovenských vedcov. Ôsmy ročník SFEL 2024, podobne ako predchádzajúce úspešné ročníky, realizačne pripravuje UPJŠ v Košiciach, jej Ústav fyzikálnych vied Prírodovedeckej fakulty UPJŠ v úzkej spolupráci s Fakultou materiálov, metalurgie a recyklácie TUKE a Centrom celoživotného vzdelávania a podpory projektov UPJŠ (CCVaPP) na základe súhlasu troch hlavných spoluorganizátorov:  European XFEL GmbH,  Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky (MŠVVaM SR) a Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky (MH SR).

Tohtoročná vedecká škola „SFEL2024“ sa bude konať v hoteli Sorea Máj v Liptovskom Jáne v dňoch 14. – 18. 10. 2024 opäť s finančnou podporou European XFEL GmbH a MŠVVaM SR. Finančná podpora umožní účasť slovenským i zahraničným študentom, doktorandom a mladým vedeckým pracovníkom. Po druhýkrát bude organizovaná aj v spolupráci s MH SR na základe spoločného memoranda o spolupráci s UPJŠ. Propagáciu podujatia zabezpečuje okrem samotných organizátorov aj Centrum vedecko-technických informácií Slovenskej republiky (CVTI SR). Cieľom vedeckého programu školy bude oboznámenie sa s vybranými experimentálnymi technikami, ktoré využívajú XFEL i významné zdroje synchrotrónového a neutrónového žiarenia. Po druhýkrát bude priestor vytvorený aj na prezentáciu moderných laboratórnych röntgenových zariadení. Podujatie bude prebiehať vo forme plenárnych prednášok, kratších ústnych referátov a posterových príspevkov. Rokovacím jazykom vedeckej školy je anglický jazyk. Výstupom z podujatia bude vedecký zborník abstraktov. Tešiť sa môžete na účasť špičkových odborníkov nielen z European XFEL, ale aj z iných vedeckých centier.

Ďalšie informácie o aktuálnom ročníku, ako aj archív minulých ročníkov je dostupný na www.sfel.sk.
Touto cestou pozývame všetkých potenciálnych používateľov a záujemcov o toto podujatie k registrácii a aktívnej účasti.

prof. RNDr. Pavol Sovák, CSc.
predseda organizačného výboru SFEL 2024
v.r.