História pracoviska sa začína 1. januárom 1971, kedy v priestoroch súčasnej nemocnice v Košiciach – Šaci vzniklo chirurgické oddelenie s kapacitou 60 lôžok. V septembri 2006 sa oddelenie pretransformovalo na Chirurgickú kliniku Slovenskej zdravotníckej univerzity v Bratislave.
V rámci kliniky bolo v júli 2008 otvorené Centrum miniinvazívnej chirurgie. V rokoch 2011- 2012 prešla ambulantná aj lôžková časť kliniky kompletnou stavebnou rekonštrukciou.
V septembri 2012 sa stala klinika súčasťou Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach a zároveň aj výučbovou základňou pre študentov medicíny v pregraduálnom stupni vzdelávania. V októbri 2012 zahájilo svoju činnosť Mamárne centrum ako špecializované odborné pracovisko poskytujúce komplexnú diagnosticko-terapeutickú činnosť pri ochoreniach prsníka v súlade s najnovšími vedeckými poznatkami.
Na klinike v súčasnosti pracuje 18 chirurgov a 3 urológovia. Deviati členovia kolektívu majú titul PhD.
Súčasťou kliniky je Centrum miniinvazívnej chirurgie, Mamárne centrum a Urocentrum, v rámci ambulantnej časti vykonáva poradenskú činnosť v koloproktologickej poradni, stomickej poradni, mamárnej poradni a poradni pre miniinvazívnu chirurgiu. Klinika má 50 lôžok, z toho je 5 lôžok na jednotke intenzívnej starostlivosti.