V akademickom roku 2001/2002 bol na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach (UPJŠ), Lekárskej fakulte zavedený kreditový systém štúdia, ktorý je v súlade s Európskym systémom prenosu a zhromažďovania kreditov (ECTS). Kredity ECTS umožňujú na základe definovaných vzdelávacích výstupov a súvisiacej záťaže vzájomné porovnanie realizovaného štúdia, čo poskytuje študentom väčšiu flexibilitu pri výbere študijných programov. ECTS je nástrojom európskeho priestoru vysokoškolského vzdelávania (EHEA) na zvýšenie transparentnosti vysokoškolského štúdia, ktorý umožňuje, aby kredity získané v jednej inštitúcii vysokoškolského vzdelávania boli započítané do programu študovaného na inej vysokej škole.
ECTS systém pomáha pri plánovaní, realizácii a hodnotení programov vysokoškolského vzdelávania. Je ústredným nástrojom bolonského procesu, ktorého cieľom je dosiahnuť lepšiu medzinárodnú porovnateľnosť vnútroštátnych systémov vysokoškolského vzdelávania. Pomáha študentom pri mobilite medzi krajinami, uznávaní akademických titulov a období štúdia v zahraničí.
ECTS bol zavedený vo väčšine krajín európskeho priestoru vysokoškolského vzdelávania ako vnútroštátny systém kreditov a jeho používanie sa neustále rozširuje. UPJŠ v Košiciach má zadefinovaný spôsob prideľovania kreditov na všetkých troch stupňoch vysokoškolského vzdelávania ako súčasť študijného poriadku:
- Študijný poriadok UPJŠ v Košiciach pre 1., 2. a spojený 1. a 2. stupeň štúdia informuje v Prílohe č.1 o odporúčanom spôsobe prideľovania kreditov predmetom pri tvorbe študijných programov na UPJŠ na 1., 2. a spojenom 1. a 2. stupni štúdia.
- Študijný poriadok doktorandského štúdia UPJŠ v Košiciach informuje v Prílohe č. 1 o odporúčanom spôsobe prideľovania kreditov predmetom pri tvorbe doktorandských študijných programov na UPJŠ.