Privítali sme účastníkov detskej univerzity

Na našu fakultu v utorok 11. júla 2023 zavítalo vyše štyridsať detí základných škôl v rámci podujatia Univerzita bez hraníc na UPJŠ, ktoré osobne ráno privítal dekan profesor Peter Jarčuška v talári a ozrejmil im dôležitosť práce lekárov a iných zdravotníckych pracovníkov. Následne ich čakal už tradične veľmi pestrý program na rôznych pracoviskách:

‣ Zamestnanci Ústavu ošetrovateľstva deťom priblížili najčastejšie letné zdravotné ťažkosti ako krvácanie z nosa, úpal, kolaps a zranenia, napríklad zlomeniny. Prebrali s nimi obsah lekárničky, ktorá môže pomôcť v ťažkej situácii a ošetrovanie rôznych rán a úrazov. Zaujímavý bol pre účastníkov UBH nácvik kardiopulmonálnej resuscitácie na trenažéri, ktorý im priblížil, ako postupovať, keď sa stretnú s osobou v bezvedomí, čo nereaguje na podnety a nedýcha.
‣ Na Ústave lekárskej a klinickej mikrobiológie objasnili pracovníci deťom bežnú mikroflóru ľudského tela, teda mikroorganizmy, ktoré sa nachádzajú na ľudskej pokožke, v ústach a našom tráviacom systéme, alebo dýchacom trakte. Tá sa môže v prípade nejakej nerovnováhy premnožiť a narobiť v našom tele riadnu šarapatu. Deti zistili, aký je rozdiel medzi vírusmi a baktériami, i možnosti liečby pri ich premnožení v ľudskom tele.
‣ Na Ústave lekárskej a klinickej biochémie účastníci UBH odhalili kúzelné vlastnosti chemických prvkov a čaro pestovania farebných „rastlín“, pričom si v skúmavke správnym namiešaním zložiek mohli vypestovať vlastnú chemickú záhradku. Ako pôdu použili vodné sklo a vytvárali kryštálové farebné kvety z niklu, kobaltu, železa, vápnika, ktoré kúzelne rástli v skúmavkách a laboratórnych bankách. Farebné dúhové kvety vytvárali aj z horúcich plameňov – žltého sodíka, tehlovočerveného vápnika, zeleného bóru, tyrkysovo modrej medi a zlatého prskajúceho železa a spoznali aj studený fialovo modrý plameň z etanolu z antimikrobiálneho gélu na ruky, ktorý vôbec nepáli. Ako poslednú si deti vytvorili neviditeľnú plynnú kvetinu hélia, ktorej prítomnosť si ale dokázali nafúknutím balóna.
‣ V Centre simulátorovej a virtuálnej medicíny účastníci UBH zistili, ako netradične a veľmi atraktívne sa pomocou modernej virtuálnej učebne anatómie dá vyučovať stavba ľudského tela aj mimo pitevne, alebo za pomoci rôznych simulátorov trénovať rozličné vyšetrovacie a liečebné postupy, vrátane nácviku oživovania pacienta v bezvedomí.
‣ Popoludní hovorili pracovníci Centra pre liečbu obezity UPJŠ LF a MUDr. Majerčák Ivan s deťmi o tom, ako zdravo jesť, nepribrať a dlho žiť – a ako zistiť pomocou obvodu pásu svoj zdravotný stav a prognózu na dlhý život.
Zubné lekárky z Kliniky stomatológie a maxilofaciálnej chirurgie UPJŠ LF a Akadémie Košice, n.o. účastníkom UBH objasnili zložky ústnej dutiny podieľajúce sa na spracovaní potravy, vrátane veľmi dôležitých zubov a ich stavby. Vysvetlili im, čo je najčastejšie chronické infekčne neprenosné ochorenie a najčastejšie sa vyskytujúce ochorenie ľudského organizmu – Ide o zubný kaz, ktorému môžeme správnou dentálnou hygienou predísť, preto lekárky deťom ukázali správne postupy ústnej hygieny a všetky preventívne opatrenia na predchádzanie vzniku zubného kazu.

Deti zažili Lekárskej fakulte UPJŠ v Košiciach a skutočne vzrušujúci deň plný objavov a mnohí konštatovali, že by sa na ňu v budúcnosti radi vrátili ako riadni študenti medicíny, alebo iných zdravotníckych odborov.