Prejsť na obsah

Nová profesorka na LF UPJŠ v Košiciach

2minút, 12sekúnd

S radosťou oznamujeme, že Lekárska fakulta UPJŠ v Košiciach má novú profesorku v odbore Rehabilitácia a telovýchovné lekárstvo. Prof. doc. et doc. PhDr. Magdaléna Hagovská, PhD., Cert. MDT, MPH, je fyzioterapeutka s 26-ročnou odbornou praxou, pričom na našej fakulte pracuje už 16 rokov. Stala sa prvou profesorkou v tomto odbore na Slovensku a treťou v bývalej Československej republike.

Proces získania titulu

Cesta k získaniu titulu profesorky bola mimoriadne náročná. Keďže na Slovensku nebolo možné dosiahnuť tento titul napriek splneniu všetkých požiadaviek, prof. Hagovská oslovila prodekana pre vedu a výskum 2. lekárskej fakulty Univerzity Karlovej v Prahe. Po predbežnom posúdení jej vedecko-pedagogických materiálov získala súhlas na pokračovanie v habilitačnom procese. Hodnotené boli vedecké práce, prvoautorstvá, citácie v databáze Web of Science (WoS), H-index autora, inovatívnosť výskumu, objem výučby, grantové projekty a účasť na medzinárodných konferenciách. Po schválení predložila inauguračný spis na posúdenie inauguračnou komisiou. Téma inauguračných prednášok prof. Hagovskej bola „Komplexná rehabilitácia dysfunkcií dolných močových ciest“. Prvá prednáška pred vedeckou radou 2. LF UK získala 50 kladných a len 3 záporné hlasy. Následne odprezentovala prednášku pred vedeckou radou Univerzity Karlovej, kde získala 47 kladných hlasov a iba 3 záporné.

Odborné a výskumné úspechy

Prof. Hagovská je medzinárodne uznávanou odborníčkou v oblasti gynekologickej a urologickej rehabilitácie. V tejto problematike publikovala 24 vedeckých prác v renomovaných vedeckých časopisoch s impakt faktorom (IF) a v databáze Current Contents Connect (CCC). Je tiež členkou svetového výboru Fyzioterapie Medzinárodnej spoločnosti pre kontinenciu, ako prvá zástupkyňa zo Slovenskej republiky v histórii tejto organizácie. Prof. Hagovská sa špecializuje na liečbu pacientov s diagnózami ako chronická bolesť panvy, neurogénny močový mechúr, stresová inkontinencia, hyperaktívny močový mechúr, prolapsy orgánov malej panvy, diastáza priameho brušného svalu, bolesti chrbtice a kĺbov. V spolupráci s Univerzitou Auckland na Novom Zélande sa podieľala na výskume zaťaženia panvového dna u športovkýň pri rôznych typoch športových aktivít. Do budúcnosti plánuje rozvoj PhD. štúdia v odbore Fyzioterapia na našej fakulte.

Srdečne blahoželáme k tomuto významnému úspechu a tešíme sa na jej ďalšie odborné a výskumné aktivity na LF UPJŠ v Košiciach.


Študuj na UPJŠ