Naši medici víťazmi celoštátnej súťaže Clinical Skills Event

Súťaž pre slovenských medikov a farmaceutov Clinical Skills Event zameraná na riešenie medicínsko-farmakologických kazuistík sa konala 10. marca. Súčasne prebiehala v Košiciach na našej fakulte, kde sa jej zúčastnili študenti všeobecného lekárstva z Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach a študenti farmácie z Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach a zároveň v Bratislave, kde súťažili študenti Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, Jesseniovej fakulty UK v Martine a študenti Slovenskej zdravotníckej univerzity. Súťažne tímy boli zložené z dvoch medikov a farmaceutov. Veľmi nás teší, že prvé dve miesta obsadili tímy s účasťou našich medikov, ktorým srdečne gratulujeme!

• Prvá priečka patrila tímu Lamisimimab v zložení Laura Jarošová a Michaela Hutková z Lekárskej fakulty UPJŠ a Simona Hisirová a Michaela Hricová z UVLF (so ziskom 75,46 %).
• Druhé miesto získal tím medikov v zložení Veronika Schurgerová a Štefan Hegedüš z UPJŠ LF a Mária Reinerová a Bronislava Pokorná z UVLF (71,46 %).
• Na tretej priečke za umiestnili študenti Lekárskej fakulty UK František Jankovič a Michal Januščák a študentky FaF UK Beáta Gálová a Simona Pyltová (68,0 %)

Súťaže sa zúčastnilo 22 tímov. V jednotlivých častiach súťaže súťažiaci museli preukázať svoje schopnosti riešiť komplexný stav pacienta, vrátane diagnostického a terapeutického plánu. Dôležitá bola aj medziodborová spolupráca medzi medikmi a farmaceutmi.

Samotná súťaž bola rozdelená do troch kôl. Prvé kolo obsahovalo krátke otázky z klinickej farmácie a druhé bolo zamerané na riešenie klinickej kazuistiky zostavenej kolektívom doktorov a farmaceutov z Bratislavy. Tretie kolo predstavovala ďalšia klinická kazuistika zostavená košickou garantkou súťaže MUDr. Ivanou Jochmannovou PhD. v spolupráci s prof. MUDr. Janou Plevkovou PhD. z Jesseniovej fakulty a garantmi farmácie PharmDr. Monikou Holécyovou PhD. a PharmDr. Petrom Takáčom PhD.

„Súťaž Clinical Skills Event je skvelou a zábavnou príležitosťou, ako využiť vedomosti získané počas štúdia pri riešení kazustík a ako skĺbiť vedomosti medikov a farmaceutov. Táto medziodborová spolupráca je neoceniteľná a prináša mnoho výhod v klinickej praxi, čo sme si overili aj pri riešení kazustík. Naše vedomosti o medicíne a jednotlivých ochoreniach sa perfektne skĺbili s vedomosťami farmaceutiek o liečivách a užívaní liekov. Som nesmierne šťastná, že po minuloročnom 2. mieste sa nám podarilo tento rok v súťaži zvíťaziť a verím, že sa tejto súťaže bude v budúcich ročníkoch zúčastňovať čoraz viac študentov,“ hovorí víťazka súťaže Michaela Hutková, študentka 5. ročníka Lekárskej fakulty UPJŠ.

Ako dopĺňa jej jej spolužiačka a spolusúťažiaca Laura Jarošová, „som veľmi rada za možnosť zúčastniť sa tejto súťaže už po druhý krát a preukázať naše vedomosti a zároveň rozvinúť spoluprácu a priateľstvo so študentmi farmácie.“

Víťazi si zo súťaže si odniesli vecné ceny, radosť z úspechu a cenné skúsenosti.

Viac: sssf / FB