Dňa 14. januára 2025 sa na Lekárskej fakulte UPJŠ v Košiciach uskutočnil seminár na tému „Experimental therapies for chronic pain“, kde prednášala Dr. Stanislava Jergová, Ph.D., z Department of Neurological Surgery, University of Miami, Miller School of Medicine, USA.
Dr. Jergová pôsobí na pozícii Research Assistant Professor v laboratóriu Miami Project to Cure Paralysis, kde sa venuje výskumu terapií na zmiernenie chronickej bolesti, predovšetkým v dôsledku poškodenia miechy, s využitím bunkovej a génovej terapie. Počas seminára predstavila najnovšie výsledky v tejto oblasti s prepojením na predklinické testovanie.
Výskum na University of Miami
Laboratórium Dr. Jergovej sa zameriava na odhaľovanie mechanizmov chronickej neuropatickej bolesti vyvolanej poranením miechy (SCI) a inými poraneniami centrálneho nervového systému. Skúma možnosti využitia bunkovej a génovej terapie na zmiernenie tejto bolesti. Chronická bolesť je multifaktoriálny stav, ktorý si vyžaduje zacielenie viacerých signálnych dráh s presnou lokalizáciou pre efektívnu liečbu s minimálnymi vedľajšími účinkami.
Vo výskume sa zameriavajú na dysfunkčnú inhibičnú GABAergickú signalizáciu a zvýšenú signalizáciu cez glutamátové NMDA receptory, ktoré sú kľúčovými faktormi vo vývoji chronickej bolesti. V laboratóriu bolo preukázané, že rekombinantné GABAergické bunky získané z potkanov dokážu účinne zmierniť chronickú bolesť na zvieracích modeloch. Tieto bunky môžu byť vybavené génmi kódujúcimi malé analgetické peptidy, čo umožňuje zacielenie viacerých dráh bolesti.
Aktuálny výskum využíva rekombinantné GABAergické ľudské pluripotentné kmeňové bunky odvodené z kožných alebo krvných buniek dospelých jedincov, ktoré sú geneticky upravené na obnovenie inhibičnej rovnováhy v mieche a cielené dodanie analgetických látok.
Tím Dr. Jergovej sa venuje aj výskumu exozómov ako potenciálneho biomarkera, liečebnej látky a nástroja na dodanie rekombinantných analgetických génov do cieľových buniek miechy. Výskum zahŕňa aj regulované uvoľňovanie terapeutických látok z rekombinantných buniek prostredníctvom optogenetického prístupu. Cieľom je lepšie pochopiť mechanizmy chronickej bolesti a vyvinúť nové liečebne možnosti poskytujúce pacientom bezpečnú a dlhodobú úľavu od bolesti.
Vedecko-výskumná spolupráca
V rámci spolupráce s Neurobiologickým ústavom SAV v Košiciach a klinickým výskumom na UNLP v Košiciach je na máj 2025 plánovaný spoločný seminár na LF UPJŠ. Súčasťou spolupráce je aj pripravovaný spoločný medzinárodný projekt, ktorý sa bude zameriavať na pokračovanie výskumu v oblasti chronickej bolesti a jej liečby.