Uskutočnil sa memoriál MVDr. Jána Rosochu, CSc.

Vo štvrtok 22. júna 2023 sa na Lekárskej fakulte UPJŠ uskutočnil memoriál MVDr. Jána Rosochu, CSc., ktorý bol priekopníkom vzniku a rozvoja bunkového a tkanivového bankovníctva na Slovensku. Spomienkové podujatie pri príležitosti nedožitých 63. narodenín doktora Rosochu otvoril dekan Lekárskej fakulty UPJŠ, prof. MUDr. Peter Jarčuška, PhD. a riaditeľ UNLP MUDr. Ľuboslav Beňa, PhD., MPH, ktorí vo svojich príhovoroch zdôraznili nielen vedecký prínos bývalého prednostu Združenej tkanivovej banky UPJŠ LF a UNLP Košice, ale aj jeho veľký ľudský rozmer. Nasledovala milá videospomienka a odborný program, v rámci ktorého odznelo nielen osem prednášok, ale aj ďalšie spomienky bývalých spolupracovníkov Jána Rosochu.

🕂MVDr. Ján Rosocha, CSc. vo svojej profesijnej kariére dve desiatky rokov pôsobil v oblasti vývoja kostných a očných tkanivových a bunkových transplantátov, pričom dosiahol excelentné výsledky v oblasti výskumu bunkovej liečby. Vybudoval Združenú tkanivovú banku Lekárskej fakulty UPJŠ a Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice ako špičkové klinické a vedecko-výskumné pracovisko pre prípravu tkanivových a bunkových transplantátov. Do klinickej praxe zaviedol program transplantácií autológnych kmeňových krvotvorných buniek s dôrazom na vývoj metódy liečby kritických kostných poúrazových defektov a prípravu kľúčových bunkových komponentov pre liečbu poúrazových ischemických lézií miechy. So svoji kolegami sa venoval laboratórnej diagnostike nového koronavírusu, keď jeho život preťala v októbri minulého roka choroba.