Prejsť na obsah

História kliniky

6minút, 2sekúnd

História Kliniky dermatovenerológie v Košiciach sa začala písať v r. 1924, kedy bolo založené Kožno-pohlavné oddelenie Štátnej nemocnice v Košiciach. Jeho primárom bol MUDr. Adolf Měska (1891-1969). V r.1929 vznikla poradňa pre pohlavné choroby, ako súčasť opatrení proti šíreniu pohlavných ochorení.

Dôležitým medzníkom pre Štátnu nemocnicu v Košiciach bolo zriadenie pobočky Lekárskej fakulty Slovenskej univerzity v Košiciach v r. 1948, čím sa košická Štátna nemocnica stala Fakultnou nemocnicou a výučbovou základňou pre budúcich lekárov. Pri tejto príležitosti dostalo Kožné oddelenie štatút Kliniky dermatovenerológie a jej prvým prednostom sa stal prof. MUDr. Eugen Malý, DrCs. (1912-1984). Od roku 1946 pôsobil na kožnom oddelení. Od roku 1948 bol poverený jej vedením. V tejto funkcii pracoval až do roku 1975. V roku 1956 sa stal vedúcim radio-dermatovenerologickej katedry a od roku 1961 vedúcim Katedry dermatovenerologické LF UPJŠ. Profesor Eugen Malý, ako vášnivý včelár, v 60-tych rokoch minulého storočia významne prispel k objavu využitia včelej materskej kašičky na záchranu zraku. Aktívne pracoval až do roku 1978. Na VII. pavilóne UN LP pripomína jeho osobnosť pamätná tabuľa.

prof. MUDr. MUDr. Eugen Malý, DrCs.

 Počas pôsobenia profesora Eugena Malého vo funkcii prednostu kliniky, boli na jej pôde zriadené laboratória histologické, alergiologické, röntgenologické a antivenerické. V roku 1956 vzniklo aj mykologické laboratórium, ktorého  vedúcim sa stal doc. MUDr. Milan Kachnič, CSc. Klinika sa začala úspešne venovať aj kožným chorobám z povolania. Hlavnou pracovnou náplňou kliniky bola liečba pohlavných chorôb, epidemiológia a liečba dermatomykóz, diagnostika a liečba potravinovej, liekovej a kontaktnej alergie. Profesor Eugen Malý sa zároveň zaoberal eradikáciou antraxu, liečbou kožných nádorov a iných dermatóz RTG žiarením, pripísal si nemalé zásluhy aj na rozvoji onkodermatológie a s ňou spojenou histopatológiou. V r.1959 sa začalo pracovisko zaoberať angiológiou, ktorej sa venoval prof. MUDr. Július Uhrík,CSc.

 V r. 1964 profesor Eugen Malý založil laboratórium pre diagnostiku syfilisu s pôsobnosťou pre celé Slovensko. Spolu s MUDr. Emíliou Štammovou rozvíjali modernú sérologickú diagnostiku syfilisu. V r. 1969 sa začala činnosť imunoalergiológie, diagnostika potravinovej a liekovej alergie a bola zavedená imunofluorescenčná diagnostika autoimunitných dermatóz. Rozvíjala sa diagnostika chorôb z povolania, ktorou bola poverená MUDr. Anna Pechanová. Nemalou úlohou na poli profesionálnych dermatóz prispel doc. MUDr. Michal Šak, CSc. (1929-2016) svojimi výskumnými prácami zameranými na škodlivé pôsobenie polychlórovaných bifenylov na organizmus u pracovníkov v chemickom priemysle.

V r. 1975 sa prednostom Kliniky dermatovenerológove stal prof. MUDr. Július Uhrík, CSc. Svoju odbornú činnosť zameral na angiológiou, hlavne na diagnostické postupy a liečbu vredov predkolení,  vrátane kompresívnej liečby. Nemalým podielom prispel na poli onkodermatológie, počas jeho pôsobenia sa začala činnosť multidisciplinárnej oblastnej melanómovej komisie aj onkologická liečba pacientov s týmto nádorom. V r. 1981 po výstavbe novej Fakultnej nemocnice bola Klinika dermatovenerológie presťahovaná do nových väčších priestorov, kde boli vytvorené vhodné podmienky na rozšírenie laboratórneho traktu s možnosťou ďalšieho rozvoja imunofluorescenčnej diagnostiky autoimunitných dermatóz a imunoalergologickej diagnostiky liekovej, potravinovej, kontaktnej a hmyzej alergie.    

Po odchode prof. J. Uhríka, CSc do dôchodku bol v r. 1989 menovaný prednostom kliniky doc. MUDr. František Héjj, CSc., ktorý sa zaoberal prevažne histopatológiou kožných ochorení, fototerapiou, diagnostikou a liečbou psoriázy. Na úseku fyzikálnej terapie bola zavedená PUVA terapia, liečba ultrazvukom, ionoforézou a diatermiou. Pribudli ďalšie nové špecializované poradne umožňujúce konzultácie pre obvodných dermatológov z východoslovenského kraja (krajské konzultácie, imunoalergologická poradňa, ambulancie pediatrickej dermatológie, poradňa pre profesionálne dermatózy, mykologická poradňa, STD poradňa, ambulancia korektívnej dermatológie).

V r. 1991 sa po konkurznom konaní stala prednostkou kliniky doc. MUDr. Darina Jarčušková, CSc. (1937). Venovala sa prevažne angiológii, diagnostike a liečbe vredov predkolení. Počas jej vedenia  sa rozšírila paleta diagnostických a terapeutických metód v angiológii – vyšetrovanie dopplerovskou technikou, sklerotizácia varixov. Prijímaním zahraničných študentov na Lekársku fakultu sa začala výučba študentov v anglickom jazyku.

V r. 2000 sa po konkurznom konaní stala prednostkou kliniky prof.MUDr. Jagienka Jautová PhD., MBA  (1952). Počas jej pôsobenia sa zmodernizovala a rozšírila paleta imunofluorescenčnej diagnostiky autoimunitných dermatóz, zvýšil sa počet pacientov diagnostikovaných pre liekovú, hmyziu, potravinovú a kontaktnú alergiu, bola zavedená imunomodulačná a fotodynamická liečba bazocelulárnych karcinómov a aktinických keratóz. Klinika sa stala centrom pre biologickú liečbu v dermatológii pre psoriázu, chronickú spontánnu urtikáriu a hidradenitídu. Za jej pôsobenia klinika získala akreditáciu na vykonávanie špecializačnej skúšky v odbore dermatovenerológia.

V r. 2018 bola poverená vedením a v r. 2023 sa na základe výberového konania stala prednostkou doc. MUDr. Janette Baloghová PhD. (1972). Klinika má v súčasnosti 29 lôžok. Poskytuje konzultačnú činnosť pre komplikované, ťažké, nevydiferencované dermatózy a venerické ochorenia u dospelých aj u detí. Od r. 2018 sa rozšírila paleta kožných ochorení liečených biologikami o pemfigus, atopickú dermatitídu a alopéciu, rozšírili sa liečebné možnosti o nové lieky tzv.malé molekuly. Pribudli nové špecializované ambulancie zamerané na autoimunitné, autozápalové ochorenia, trichológiu a onkodermatológiu. Zmodernizovali sa učebne pre študentov Lekárskej fakulty. Z iniciatívy kliniky bola zriadená pracovná skupina psychodermatológie. Na klinike súčasne prebiehajú klinické skúšania.

Zástupcami prednostu kliniky pre zdravotnícku činnosť od jej vzniku boli  MUDr. Oľga Krajáková, MUDr. Eva Kandráčová, MUDr. Ján Harbulák, MUDr. Margita Beňačková, MUDr. Kamila Benečová, MUDr. Marta Ficová a od r. 2012 doteraz MUDr. Tomáš Kampe, MPH, PhD. Zástupcom prednostu kliniky pre pedagogickú činnosť od r. 2004 je MUDr. Zuzana Baranová, PhD.

V r. 2021 Klinika dermatovenerológie zorganizovala prvý ročník konferencie dermatovenerológov s medzinárodnou účasťou „East for Skin“. Pre veľmi pozitívnu spätnú väzbu a veľký záujem odbornej verejnosti sme každoročne pokračovali v organizovaní tohto úspešného podujatia. V roku 2024 je plánovaný už 4. ročník.

Na klinike prebieha pregraduálna výučba predmetu dermatovenerológia v doktorských študijných odboroch v slovenskom a anglickom jazyku, v bakalárskych a magisterských študijných odboroch. V rámci postgraduálneho štúdia prebieha predatestačná príprava dermatovenerológov na špecializovanú atestáciu v odbore dermatovenerológia, cirkulácia rezidentov všeobecného lekárstva,  pediatrov a psychiatrov.


Študuj na UPJŠ