Prejsť na obsah

Európske sčítanie ľudí bez domova v Košiciach

2minút, 33sekúnd

Košice sa ako jediné mesto zo Slovenska zapojili do projektu Homelessness Counts – sčítavanie ľudí v bytovej núdzi. Projekt s podporou Európskej komisie realizuje Katolícka univerzita v Leuvene s cieľom zistiť, koľko ľudí žije bez domova. Iniciatíva spojila 15 miest z Belgicka, Francúzska, Írska, Holandska, Maďarska, Nemecka, Portugalska, Slovenska, Slovinska a Talianska. Na Slovensku projekt zastrešuje Inštitút pre výskum práce a rodiny v spolupráci s mestom Košice a Nadáciou DEDO. Prispeje tak k dôležitému kroku v mapovaní situácie osôb v bytovej núdzi, keďže podľa aktuálnych dát Nadácie DEDO v Košiciach žije približne 4000 ľudí bez stabilného bývania – či už v osadách, útulkoch, núdzových zariadeniach alebo ubytovniach.

Od 7. do 11. októbra sa k vyše dvesto dobrovoľníkom, ktorí sa vydali sčítavať ľudí v bytovej núdzi, pridala aj vedecko-výskumná pracovníčka LF UPJŠ z Ústavu sociálnej a behaviorálnej medicíny. Dobrovoľníci zbierali anonymné údaje prostredníctvom dotazníkov, do ktorých zaznamenávali vek, pohlavie, trvalý pobyt, ale aj informácie o tom, ako dávno a z akých dôvodov prišli ľudia o vlastný domov, s kým aktuálne žijú, alebo či využívajú služby krízových zariadení.

V pondelok začalo monitorovanie v nocľahárňach, útulkoch, zariadeniach núdzového ubytovania, domovoch na polceste či v ambulantných službách a pokračovalo počas celého týždňa. V utorok a v stredu sa dobrovoľníci rozdelili do skupín a sčítavali dospelé osoby v nelegálnych osídleniach ako napríklad Nové diely – tzv. Mašličkovo, Moňok potok, Na Demetri, Nižné Kapustníky, a ďalšie. Dňa 10. októbra, na ktorý pripadá World Homeless Day, bolo sčítavanie delené na denné a večerné s trasami v uliciach mesta s cieľom aktívneho vyhľadávania ľudí bez domova.

Získané dáta pomôžu nielen lepšie porozumieť rozsahu a charakteru bezdomovectva, ale aj navrhnúť efektívne politiky a opatrenia na lokálnej, národnej a európskej úrovni. Výsledky sčítania budú známe na jar budúceho roka. Projekt je plánovaný aj na jeseň 2025 a môžu sa zapojiť mestá s populáciou nad 200 000 obyvateľov.

Spolupráca Ústavu sociálnej a behaviorálnej medicíny s Nadáciou DEDO a mestom Košice má svoje začiatky v období pred a počas pandémie COVID-19. MUDr. Zuzana Katreniaková, PhD. sa ako členka poradnej skupiny krízového štábu mesta Košice aktívne podieľala na riešení problematiky ľudí v bytovej núdzi v kontexte pandémie COVID-19. 

Mgr. Alexandra Husivargová Theofanidis – Lekárska fakulta UPJŠ v Košiciach / Foto: Peter Čontoš


Študuj na UPJŠ