Prejsť na obsah

Prezident SR vymenoval nových profesorov z UPJŠ LF

3minút, 57sekúnd

Prezident SR Peter Pellegrini v stredu 28. augusta 2024 vymenoval 21 nových vysokoškolských profesorov, vrátane našich kolegov z Lekárskej fakulty UPJŠ. Vo svojom príhovore na Bratislavskom hrade zdôraznil, že titul profesora predstavuje nielen odbornú excelenciu, ale aj morálne a ľudské kvality. Všetkých novovymenovaných profesorov spája poslanie odovzdávať svoje poznatky ďalším generáciám, čo je kľúčové pre celú spoločnosť. Prezident zdôraznil, že vzdelanie a odborná erudícia sú strategické pre budúcnosť Slovenska, a vyzval profesorov, aby túto devízu ďalej rozvíjali.

Menovacie dekréty si z rúk prezidenta prevzali traja profesori z UPJŠ LF v Košiciach:

prof. MUDr. Radoslav Morochovič, PhD., v odbore chirurgia
Vysokoškolské štúdium absolvoval v rokoch 1991 – 1997 v odbore všeobecné lekárstvo na Lekárskej fakulte UPJŠ v Košiciach. V roku 2005 mu bol udelený titul PhD. v odbore chirurgia, titul docent získal v roku 2016 vo vednom odbore chirurgia. Na LF UPJŠ v Košiciach pôsobí od roku 1999. V rámci LF UPJŠ zodpovedá za výučbu predmetov chirurgia 4, urgentná medicína, 1. pomoc, úrazová chirurgia a ortopédia. V Univerzitnej nemocnici L. Pasteura (UNLP) Košice pracoval od roku 2000 ako chirurg, od roku 2006 pracuje ako úrazový chirurg. Pán profesor publikoval v niekoľkých vysokoškolských učebniciach vydaných v domácich vydavateľstvách, jeho odborné práce boli citované v zahraničných a domácich publikáciách registrovaných v citačných indexoch Web of Science a v databáze SCOPUS v počte 128.

prof. MUDr. Matej Škorvánek, PhD., v odbore neurológia
Vysokoškolské vzdelanie absolvoval v roku 2008 v odbore všeobecné lekárstvo (MUDr.) na Lekárskej fakulte UPJŠ, neskôr v roku 2014 získal dvojitý titul Philosophiae doctor (PhD.) v odbore neurológia na Lekárskej fakulte UPJŠ a na University of Groningen, Holandsko. Habilitovaný bol pán profesor v roku 2018 v odbore neurológia na tému Klinických aspektov vybraných nemotorických prejavov Parkinsonovej choroby. Od roku 2008 pôsobí na Neurologickej klinike LF UPJŠ a UNLP v Košiciach. Okrem toho absolvoval odborné stáže v Prahe, Londýne a Viedni. Pán profesor je zodpovedný za vedenie praktických cvičení a prednášok z predmetov neurológia a vedecká príprava. Je členom viacerých domácich aj zahraničných spoločností a expertných skupín. Okrem iných bol predsedom Európskej edukačnej komisie International Parkinson and Movement Disorder Society a v súčasnosti predsedá Scientific Evaluation Committee International Parkinson and Movement Disorder Society a Extrapyramidovej sekcii Slovenskej Neurologickej spoločnosti. Pán profesor je zakladateľom Centra pre zriedkavé extrapyramidové ochorenia v Košiciach a v súčasnosti je tiež projektovým lídrom Neuro misie zdravia SR. O vysokej odbornosti a profesionalite pána profesora svedčí bohatá publikačná činnosť v prestížnych zahraničných a domácich časopisoch (doteraz 116 vedeckých publikácií), ako aj vysoký počet ohlasov na vedeckú prácu, doposiaľ je registrovaných 1412 citácií v databázach WoS a Scopus, jeho H-index je 24.

prof. RNDr. Janka Vašková, PhD., v odbore antropológia
Je v súčasnosti prednostkou na Ústave lekárskej biológie LF UPJŠ v Košiciach. Po absolvovaní štúdia biológie 1993-1998 so špecializáciou v antropológii na Prírodovedeckej fakulte UPJŠ v Košiciach, ukončila doktorandské štúdium v odbore antropológia na Fakulte humanitných a prírodných vied Prešovskej Univerzity v Prešove, kde jej v roku 2003 bol udelený titul PhD. Absolvovala študijný pobyt na Prírodovedeckej fakulte UK v Prahe, UK v Bratislave (2001) a Inštitúte farmaceutickej chémie, Lekárskej fakulty v Pécs, Maďarsku (2006, 2007, 2008). V roku 2016 habilitovala v odbore antropológia na Fakulte humanitných a prírodných vied Prešovskej Univerzity v Prešove a získala aj vedecký kvalifikačný stupeň IIa (2016). Je autorkou dvoch kapitol charakteru vedeckej monografie, 5/3 učebníc/kapitol v knihách, 5 učebný textov a 230 vedeckých prác (93 v databázach CC, WoS alebo Scopus). Jej práce boli citované 900 krát (663 v databáze WoS). Bola zodpovednou riešiteľkou projektu VEGA aj spoluriešiteľkou projektov (VEGA, ŠF EÚ). Viedla 5 doktorandov v študijnom programe klinická biochémia a 1 v študijnom programe antropológia. Venovala sa účinkom látok s antioxidačnými a prooxidačnými vlastnosťami na organizmus ako aj hodnoteniu úspešnosti liečby a prognózy pacientov detekciou zmien vybraných antioxidačných markerov.

Novovymenovaným profesorom srdečne gratulujeme a prajeme veľa ďalších pracovných aj osobných úspechov!

Zdroj: prezident.sk


Študuj na UPJŠ