SANET (Slovenská akademická sieť) zastrešuje a realizuje rozvojové aktivity v oblasti komunikačných a informačných technológii na slovenských vysokých školách prostredníctvom svojich uzlov.
Uzol na CIaKT UPJŠ je mohutnosťou a – počtom pripojených subjektov (okolo 100) a poskytovanými službami druhý najväčší uzol siete SANET.
V roku 2000 vznikol projekt SANET II. Rozvinutá sieťová infraštruktúra a služby. Je súčasťou zapojenia Slovenska do Transeurópskej vysokorýchlostnej dátovej siete, v rámci projektu GEANT.
Projekt definoval:
- Realizáciu metropolitných sietí v krajských univerzitných mestách rýchlosťou 100 GB/s na báze optických vodičov
- Prepojenie týchto univerzitných centier navzájom – hlavných uzlov – a pripojenie do Bratislavy
- Pripojenie ostatných univerzitných vzdelávacích a kultúrnych centier uzlov na uvedené hlavné uzly vysokorýchlostnej sieťovej infraštruktúry rovnakou technológiou prepínaného ethernetu
- Pripojiť túto vysokorýchlostnú infraštruktúru do transeurópskej siete pomocou účasti v konzorciu GEANT alebo prostredníctvom niektorého z transeurópskych sieťových operátorov – GTS …
Sieť SANET II je dnes realitou a grafickú realizáciu projektu je možné vidieť na www.sanet.sk – aktuálny stav: pripojených 19 miest – znázorňuje redundantné prepojenie všetkých uzlov siete (kruhová topológia) okolo 2000 km optických vlákien.
Fyzická infraštruktúra
Základom chrbticovej infraštruktúry siete SANET je nenasvietené monomódové vlákno, ktoré je na medzimestskej úrovni prenajaté od vlastníkov optických sietí. V rámci miest SANET väčšinou buduje vlastné optické trasy.
Prenos N x 100 Gb/s kanálov po optickom vlákne na vzdialenosť až 150 km zabezpečuje koherentný PtP DWDM systém Infinera CloudXpress CX100E. V súčasnosti sú v chrbticovej sieti SANET aktivované dva 100 Gb/s kanály, pričom použitá technológia umožňuje v budúcnosti zvýšiť prenosovú rýchlosť siete na 5×100 Gb/s iba zakúpením príslušných licencií – bez nutnosti obstarávania a inštalácie ďalšieho hardvéru.
Chrbtica siete SANET je postavená na technológii Ethernet s inteligentným smerovaním paketov najkratšou cestou protokolom TRILL. Uvedené technické riešenie umožňuje natívne vytváranie L2VPN služieb priamo v transportnej sieti bez nutnosti použitia MPLS technológie. Vo všetkých uzloch siete sú nainštalované ethernetové prepínače Huawei CloudEngine 8860 s kapacitou 3.2 Tb/s.
Topológia siete
Sieť SANET disponuje optickou infraštruktúrou, ktorá pozostáva z niekoľkých navzájom prepojených okruhov, zabezpečujúcich redundanciu. Pri fyzickom prerušení ktoréhokoľvek segmentu je prevádzka siete okamžite presmerovaná cez najbližší uzol na opačnej strane, čím je zabezpečená vysoká spoľahlivosť prevádzky.
Internetová infraštruktúra
Z pohľadu IP protokolu, predstavuje sieť SANET jeden ethernet segment v ktorom smerovanie všetkých L2 paketov najkratšou cestou zabezpečuje protokol TRILL. Vzdialenosť medzi všetkými uzlami je rovnaká t.j. 1 hop, čím odpadá nutnosť prevádzkovať v L3 sieti IGP smerovacie protokoly. Výmenu smerovacích informácií zabezpečuje výhradne protokol BGP.
Slovenská akademická federácia identít safeID
Zmyslom Slovenskej akademickej federácie identít safeID je sprostredkovať a zjednodušiť používanie zdieľaných služieb jej členmi v rámci celej federácie. Uvedené je možné dosiahnuť rozšírením pôsobnosti digitálnych identít vydávaných jednotlivými členmi federácie na celú federáciu.
safeID je členom interfederácie eduGAIN. eduGAIN prepája federácie identít po celom svete, zjednodušuje prístup k obsahu, službám a zdrojom pre globálnu vedecko-výskumnú a vzdelávaciu komunitu. Vedecko-výskumná a vzdelávacia komunita združená v rámci asociácie GÉANT je zároveň priekopníkom a propagátorom eduGAIN. Po prvotných fázach vývoja a pilotnej prevádzky sa 1. apríla 2011 eduGAIN stal produkčnou službou.
SANET ako prevádzkovateľ federácie koordinuje dianie vo federacii a je vykonávateľom federačnej politiky. Zároveň sa stará o beh federácie, vykonáva registrácie členov, poskytuje podporu, rieši bezpečnostné incidenty.
Členmi federácie sú organizácie, ktoré prešli procesom registrácie. V rámci federácie môžu členské organizácie poskytovať informácie o identite svojich použivateľov, alebo môžu poskytovať služby a aplikácie. V závislosti na tom delíme roly, ktoré môžu členovia federácie zastávať na:
- poskytovateľov identít (Identity Provider, IdP) – zodpovedajú za autentifikáciu a správu údajov o identite používateľov,
- poskytovateľov služieb (Service Provider, SP) – poskytujú používateľom federácie online služby a zdroje.
Členstvo v safeID
Do federácie safeID se môžu zapojiť organizácie, ktoré spĺňajú podmienky členstva v združení SANET. Organizácia, ktorá podmienky členstva v združení SANET nespĺňa, môže vo federácii zastávať výlučne rolu poskytovateľa služieb (Service Provider, SP). Riadiaci orgán federácie posúdi každú žiadosť o členstvo.
Viac informacií o pripojení nájdete v sekcii Ako sa pripojiť.