Folklórny súbor Hornád začal písať svoju históriu v roku 1963, vtedy ešte ako Folklórny súbor Stavbár, neskôr Dargov, a od roku 1992 ako Folklórny súbor Hornád. Folklórny súbor Hornád sa začiatkom nového milénia aktívne zapojil do nového folklórneho hnutia na Slovensku, ktorého cieľom bolo obnoviť tradičnú a autentickú interpretáciu ľudových piesní a tancov a zaradil sa tak medzi progresívne slovenské folklórne súbory.
Od roku 2011 je Folklórny súbor Hornád pod finančnou, materiálnou, aj myšlienkovou záštitou Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Vďaka tomu sa v rokoch 2012 a 2014 stal laureátom súťaže vysokoškolských súborov Akademická Nitra. Folklórny súbor Hornád reprezentuje Univerzitu Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach na popredných folklórnych festivaloch ako je Folklórny festival Východná, Medzinárodný folklórny festival Myjava, či Podpolianske slávnosti v Detve. Sólisti Folklórneho súboru Hornád sa každoročne umiestňujú na prvých priečkach najprestížnejšej slovenskej súťaže sólistov v ľudovom tanci Šaffova ostroha, ale aj na speváckej súťaži Makovická struna. Od roku 2014 zastrešuje finančné a organizačné záležitosti súboru občianske združenie OZ Hornád.
Choreografmi súboru sú popredné osobnosti slovenskej ľudovej choreografickej tvorby: Ervín Varga, Vladimír Michalko, Marianna Svoreňová a Štefan Štec.