Názov:
Rozvoj kompetencií študentov v oblasti umelej inteligencie pri riešení environmentálnych problémov
Koordinátori projektu na UPJŠ:
Koordinátor projektu:
Projektoví partneri:
Trvanie:
10/2023 – 9/2026
Cieľ / Anotácia:
Univerzita Pavla Jozefa Šafárika začala 1. októbra 2023 realizovať projekt AI2SEP zameraný rozvoj kompetencií študentov v oblasti umelej inteligencie pri riešení environmentálnych výziev.
Umelá inteligencia je v súčasnosti označovaná za hybnú silu štvrtej priemyselnej revolúcie a za jednu z kľúčových technológií, ktorej účinok možno pozorovať v domácnostiach, podnikoch, na školách, či verejných priestranstvách, a ktorá umožňuje pokrok v autonómnom riadení, energetickej účinnosti, či starostlivosti o ľudí rôzneho veku.
Ústav informatiky Prírodovedeckej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach začala realizovať projekt, ktorého hlavným cieľom je zvýšenie kvality vysokoškolského vzdelávania prostredníctvom návrhu a pilotnej implementácie 14 vzdelávacích modulov na aplikáciu strojového učenia a umelej inteligencie v environmentálnej oblasti. V rámci projektu budú vytvorené prípadové štúdie a študentské výskumné projekty zamerané na riešenia environmentálnych problémov (napríklad aplikácie umelej inteligencie na riešenie problémov s plastmi v životnom prostredí, výzvy spojené so znečistením ovzdušia).
Projekt bude riešený medzinárodným konzorciom piatich univerzít a pridruženého partnera. Hlavným koordinátorom projektu je Sliezska univerzita v Katoviciach. Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach je partnerom projektu spoločne so Záhrebskou univerzitou, Univerzitou v Maribore a Vilniuskou univerzitou. Pridruženým partnerom projektu je Oracle Academy, ktorá celosvetovo poskytuje podporu vo vzdelávaní v oblasti informatiky a informačných a komunikačných technológií s cieľom podporiť znalosti, inovácie, rozvoj zručností a rozmanitosť v technologických oblastiach. Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach zodpovedá v projekte za aktivity zamerané na rozvoj kompetencií IT študentov v oblasti umelej inteligencie a strojového učenia. Bude tiež organizátorom letnej školy strojového učenia a umelej inteligencie pre študentov z Ukrajiny.
Projekt bol schválený v rámci v rámci grantovej schémy Erasmus+ a výzvy KA220-HED Kooperačné partnerstvá v oblasti vysokoškolského vzdelávania. Projekt s celkovým rozpočtom 400 tisíc eur bude realizovaný od 1. októbra 2023 do 30. septembra 2026.