Krajské kolo Olympiády zo slovenského jazyka a literatúry

1. februára 2024
Aristoteles

16. ročník podujatia sa uskutoční v priestoroch a za organizačnej spoluúčasti Katedry slovakistiky, slovanských filológií a komunikácie FF UPJŠ.
Vyhlasovateľom Olympiády zo slovenského jazyka a literatúry (OSJL) je Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky, odborným a obsahovým garantom je Slovenská komisia OSJL v spolupráci so Slovenskou asociáciou učiteľov slovenčiny.
Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR garantuje krajské a okresné kolá po stránke finančnej a organizačnej prostredníctvom Regionálneho úradu školskej správy (RÚŠS) v sídle kraja, resp. centier voľného času (CVČ), škôl a školských zariadení na základe písomného poverenia príslušného RÚŠS, po stránke odbornej prostredníctvom Slovenskej komisie OSJL, krajských a okresných komisií OSJL.
OSJL sa organizuje v troch kategóriách:
1. kategória C – žiaci 8. a 9. roč. základných škôl, žiaci 3. a 4. roč. osemročných gymnázií,
2. kategória B – žiaci 1. a 2. roč. stredných škôl (resp. 3. roč. v prípade 5-roč. štúdia), žiaci 5. a 6. roč. osemročných gymnázií,
3. kategória A – žiaci 3. a 4. roč. stredných škôl (resp. 5. roč. v prípade 5-roč. štúdia), žiaci 7. a 8. roč. osemročných gymnázií.
Na krajských kolách sa zúčastňujú súťažiaci kategórií A, B (víťazi školských kôl) a súťažiaci kategórie C (víťazi okresných kôl). Víťazi krajských kôl všetkých troch kategórií postupujú do celoštátneho kola OSJL.