MIMORIADNE ZASADNUTIE AKADEMICKÉHO SENÁTU FF UPJŠ

Akademický senát Filozofickej fakulty UPJŠ v Košiciach sa vo štvrtok 3. novembra 2022 zišiel na mimoriadnom zasadnutí. Zvolala ho predsedníčka senátu prof. PhDr. Eva Žiaková, CSc., k situácii ohľadom formovania Štatútu UPJŠ. Na rokovaní sa zúčastnili rektor UPJŠ prof. RNDr. Pavol Sovák, CSc., predsedníčka Akademického senátu UPJŠ doc. JUDr. Renáta Bačárová, PhD., LL.M., predseda pracovnej skupiny zaoberajúcej sa Štatútom UPJŠ v súvislosti s novým vysokoškolským zákonom JUDr. Jozef Sabó, PhD., vedenie Filozofickej fakulty UPJŠ na čele s dekankou prof. PhDr. Oľgou Orosovou, CSc., aj senátorky a senátori, ktorí zastupujú FF UPJŠ v univerzitnom senáte.
Pán rektor a pani predsedníčka senátu univerzity informovali členky a členov senátu FF UPJŠ o aktuálnom stave prípravy nového Štatútu UPJŠ, ktorý ovplyvnila požiadavka Akademického senátu Lekárskej fakulty UPJŠ na zmenu súčasného stavu zastúpenia jednotlivých fakúlt univerzity v Akademickom senáte UPJŠ. Ten aktuálne garantuje, že v univerzitnom senáte zastupuje každú fakultu šesť členov akademickej obce, z toho dvaja študenti. Senát LF UPJŠ žiada posilniť postavenie svojej fakulty ako najväčšej v rámci univerzity.
Po vecnej a kultivovanej diskusii prijal Akademický senát FF UPJŠ toto uznesenie:
Akademický senát Filozofickej fakulty UPJŠ v Košiciach považuje status quo za vyhovujúci v súvislosti so zastúpením fakúlt v Akademickom senáte UPJŠ, avšak na základe podnetu z Akademického senátu Lekárskej fakulty UPJŠ sa oboznámil s alternatívnym návrhom rektora UPJŠ. AS FF UPJŠ zároveň udelil mandát predsedníčke AS FF UPJŠ pri rokovaní v pracovnej skupine podporiť alternatívny návrh rektora a zaradiť ho do pripravovaného Štatútu UPJŠ. AS FF UPJŠ podporuje návrh rektora, keďže ho považuje za systémové alternatívne riešenie.

Spracoval: Marián Gladiš, člen AS FF UPJŠ