Na Filozofickej fakulte UPJŠ sme opäť hostili Európsky deň jazykov

September sa už tradične spája s oslavami Európskeho dňa jazykov, ktorý si oficiálne pripomíname 26. septembra. V Košiciach zvykneme sviatok jazykov oslavovať s drobným, spravidla dvojtýždňovým predstihom – vo štvrtok 12. septembra 2024 sme na pôde Filozofickej fakulty UPJŠ v Košiciach opäť privítali stovky žiakov a študentov základných a stredných škôl z Košického kraja a Prešovského kraja, ktorí si k nám prišli pripomenúť rozmanitosť európskych jazykov.
Európsky deň jazykov sa slávi z iniciatívy Rady Európy v Štrasburgu od roku 2001. Organizátormi sú Generálne riaditeľstvo Európskej komisie pre preklad a Zastúpenie Európskej komisie v Slovenskej republike. Od roku 2015 je spoluorganizátorom tohto prestížneho podujatia aj Filozofická fakulta Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.
Vo fakultnom areáli na Moyzesovej ulici v historickom centre mesta sme privítali žiakov základných škôl a študentov stredných škôl z východného Slovenska, ktorí mali možnosť spoznať európske jazyky prostredníctvom rôznych zábavných aktivít, nechýbali edukačná hra alebo kvíz o Európskej únii. Súčasťou programu bola aj panelová diskusia na tému „Hlasy Európy: viacjazyčnosť v digitálnych časoch“ o využívaní jazykov v inštitúciách EÚ, o práci tlmočníkov a prekladateľov v EÚ či o využívaní umelej inteligencie v prekladateľstve.
Európsky deň jazykov 2024 na Filozofickej fakulte UPJŠ v Košiciach si pripomíname fotoriportom z podujatia.

Publikoval: Marián Gladiš, FF UPJŠ
Fotografie: Benita Belicová, FF UPJŠ